Gépek, eszközök 2024. November 04.

Öntözőgép-modernizáció és a téli átvizsgálás fontossága

A KITE Zrt. az 1980-as években telepítette az első öntözőgépeket Magyarországon. Öntözőgépeink az elmúlt évtizedekben bebizonyították jelentőségüket a szuperintenzív szántóföldi növénytermesztésben.

A klímaváltozás hatására sajnos annyira megváltozott az időjárás, hogy napjainkra az ország délkeleti térségében öntözés nélkül nagyon nagy kihívást jelent még a konvencionális növénytermesztés is.

A meglévő öntözőberendezésekkel egyre nagyobb kihívásokat kell teljesíteni. Ahhoz, hogy öntözési időszakban folyamatosan és biztonságosan tudjuk biztosítani az adott növény vízigényét, ugyanolyan figyelmet kell fordítanunk öntözőgépeinkre is, mint a kombájnokra, a traktorokra és a munkagépekre. A tulajdonunkban lévő gépekre, és az általuk elvégzett munkára csak úgy tudunk biztonsággal számítani, ha a szezonális munkájuk előtt kijavítjuk és felkészítjük azokat a szezonra.

Az öntözőgépek esetében ez a probléma még nagyobb figyelmet igényel, mivel a ma Magyarországon működő öntözőgépek egyharmada meghaladja a 40 éves életkort, másik egyharmada a 20 éves életkort. Ezen gépek tervezésénél még a napi 5-6 mm öntözővíz kijuttatása volt a cél, de a megváltozott időjárási körülmények miatt ma már egy új gép a napi 7-8 mm öntözővíz kijuttatására van tervezve. Ahhoz, hogy a megváltozott éghajlat ellenére a régi építésű gépekkel is gazdaságosan és fenntartható módon tudjunk öntözni, a gépek modernizációjára van szükség. A maradék egyharmad gépállománynál, ami még nem érte el a 20 éves életkort, a hatékonyság fenntartása miatt nagyon fontos folyamatosan ellenőrizni a műszaki állapotot.

A probléma fontosságára való tekintettel indította el a KITE Zrt. az Öntözőgép-modernizációs és átvizsgálási programot. A programban részt vevő gépek teljes átvizsgálását végzi el a KITE Zrt. öntözési szervizcsapata.

Az öntözőgép-átvizsgálás kiterjed az egész gépre, mert az öntözőgép egy komplex rendszer. Ebben a komplex rendszerben minden egységnek megvan a maga feladata, nem szabad azokat egymástól függetlenül, külön kezelni.

  • Motor, ami a vízszivattyú és a LIMA generátor gazdaságos és üzembiztos meghajtásáról gondoskodik.
  • Vízszivattyú, ami a gép megbízható vízellátását biztosítja.
  • LIMA generátor, ami a járószerkezetek hajtásához és a kormányzáshoz szükséges villamos energiát termeli.
  • Járószerkezetek, amik a sáros, nehéz talajkörülmények ellenére gondoskodnak az egész gépszerkezet üzembiztos haladásáról. Az extrém igénybevétel miatt a járószerkezeten üzemelő hajtóművek egyenként kerülnek átvizsgálásra és szükség esetén felújításra, hogy minimalizáljuk a szezon közbeni állásidőt.
  • Kormányzó, vagy floating rendszer biztosítja a hosszú, akár 1000 m-t meghaladó öntözőszerkezet biztonságos előrehaladását.
  • Szórófejek – az öntözésnél ugyanolyan fontos a megfelelő szórófej-kiválasztás és állapot-ellenőrzés, mint a permetezési technológiánál. A szórófejek és azok beépítési magassága van a legnagyobb hatással az öntözés hatékonyságára és gazdaságosságára.

A modernizációs program kiemelt részét képezi a régi gépek teljes újratervezése, ezzel együtt kiterjed a fődarabok felújítására vagy korszerűbb, gazdaságosabb egységekre történő cseréjére is. A cél, hogy ezek a gépek is alkalmassá váljanak a napi 7-8 mm öntözővíz kijuttatására:

  • ellenőrzésre kerül a meglévő vízszivattyú kapacitása, képes-e kiszolgálni a tervezett vízmennyiséggel a szerkezetet, és ahhoz pl. van-e elegendő motorteljesítmény
  • az öntözőgép új szórófejcsomagot kap, ami nemcsak az adott vízmennyiséget képes kijuttatni, hanem a „belógatott” 2,25 m-es beépítési magasság mellett a legnagyobb hatékonysággal és a legkisebb veszteséggel biztosítja az öntözővizet a kultúrnövényünk részére.

A KITE Zrt. a Komet Precision Twister (KPT) szórófejet forgalmazza, ami megbízható teljesítményt biztosít, egyedülálló fedési képet hoz létre, mindezt rendkívül alacsony üzemeltetési költség mellett.

Mi az az öt képesség, ami a Komet Precision Twister (KPT) szórófejet egyedülállóvá teszi?

  1. Egyenletes vízelosztás – a KPT szórófej elosztórotorja nemcsak a saját tengelye körül forog, hanem a kiáramló víz hatására kibillen a központi tengelyből, és így a szórófej központi tengelye körül is forog, ugyanúgy, mint a Föld a Nap körül.
  2. Konzisztens cseppméret – az egyenletes cseppméret fenntartása a hatékony öntözés létfontosságú tényezője. Amennyiben túl kicsi a cseppméret, nagyon nagy lesz a párolgási veszteség. Amennyiben túl nagy a cseppméret, becsapódáskor kárt tehetnek a növényzetben, és összetömörítik a talaj felső rétegét, így csökkentik a talaj vízbefogadó képességét.
  3. Energiahatékonyság – az öntözőrendszer üzemeltetési költsége nagymértékben függ az üzemeltetési nyomástól. A KPT szórófejeknek 10 PSI, azaz 0,7 bar az optimális üzemi nyomása, és 6 PSI, azaz 0,42 bar nyomás a minimális nyomásigénye.
  4. Élettartam – a hosszú élettartam igazi titka a geometriai kialakítás. A KPT szórófejek háromdimenziós morgásrendszerük ellenére üzem közben nagyon kis terhelést kapnak.
  5. Rugalmas alkalmazhatóság – a KPT szórófejek háromféle elosztórotorral rendelhetők:

Standard pályaszögű – fekete rotor röppályája modellezi legjobban a természetes esőzést. Alapesetben a KITE Zrt. ezzel a rotorral szállítja a szórófejeket.

 

Alacsony pályaszögű – kék rotort szeles körülményekhez vagy magas beépítéshez ajánljuk.

 

Rendkívül alacsony pályaszögű – sárga rotort extrém körülmények közé (pl. erős szél, hőség, alacsony áramlási sebesség) ajánljuk.

 

Termelőink tapasztalata a korszerűsítés gyakorlati előnyeiről:

Üzemi hatékonyság – üzemidő-kiesés

  • modernizáció előtt 20%
  • modernizáció után 0-2%

Üzemeltetési költségek – üzemanyag-felhasználás

  • modernizáció után 5 l/h üzemanyagfogyasztás-csökkenés

Fúvókáknál fellépő öntözővízpárolgási veszteség

  • modernizáció előtt 30-50%
  • modernizáció után 0-15%

Mikor érdemes elvégezni az öntözőgépek átvizsgálását?

Lehetőség szerint az öntözési szezon befejezése után minél hamarabb, mert akkor még frissek az üzemeltetéssel kapcsolatos tapasztalatok.

Miért fontos az öntözőgépek átvizsgálása?

Az öntözőberendezések összetett, komoly gépek, amelyek bonyolult részegységekből állnak. Meghibásodás esetén a javításuk napokat vehet igénybe, sőt egy-egy fődarab cseréjekor akár heteket is várni kell a cseredarabra. A több napos, esetleg több hetes állásidő öntözési szezon közben megengedhetetlen! Az átvizsgálási programmal a termelőink technológiai biztonságát szeretnénk növelni, és a veszélyes állásidőket megelőzni, amik az adott növénykultúra teljes tönkremenetelét is okozhatják.

Az öntözés a szántóföldi növénytermesztés egyre fontosabb részét képezi, ezért nagyon fontos, hogy milyen hatékonysággal és gazdaságossággal végezzük. Az öntözőgépek számának emelkedése miatt egyre jobban oda kell figyelni a hatékonyságra, mert hiába invesztálunk magas költségeket az öntözésbe, ha a kijuttatott öntözővíz nem hasznosul, sőt, így nem is jut mindenkinek belőle. Az üzemeltetési költségek emelkedése miatt a modernizáció nélkül nem lesz gazdaságos az öntözés, és nem fogja meghozni a várt eredményt.