A KITE Zrt. öt évtizede az agrárium megbízható partnere
2023 különleges év volt számunkra, hiszen ebben az évben ünnepeltük a KITE Zrt. alapításának ötvenedik évfordulóját. Az egykoron nonprofit szervezetként alakult Kukorica és Iparinövény Termesztési Együttműködés fő célja a tudomány világszínvonalú eredményeinek megismerése, az új technológiák, korszerű termelési eszközök és üzemszervezési eljárások elsajátítása és elterjesztése volt a taggazdaságok körében és rajtuk keresztül az agrárszektor egészében.
A KITE hazánk egyetlen olyan termelési rendszere, amely a mai napig az alapítók elveit vallja. Ezt a következetes fejlődést sok tehetséges munkatárs és számos sikertényező segítette, de mind közül kiemelkedik a tény, hogy alapításától hosszú időn át vezette egy jövőbe tekintő, karizmatikus személyiség, aki tevékenységének középpontjába a szakmai hozzáértést és a mezőgazdaság fejlesztését helyezte. Szabó Istvánnak, a KITE örökös tiszteletbeli elnökének meghatározó szerepe volt a Kukorica- és Iparinövény-termelési Együttműködés létrehozásában, majd fejlődésének fáradhatatlan motorja maradt évtizedeken keresztül.
A rendszerváltás éveiben a KITE tevékenysége piaci alapokra helyeződött, majd a több mint egy évtizede lezajlott tulajdonosváltás eredményeként a vállalkozás új növekedési pályára állt, de a felhalmozott tapasztalatok továbbadása és a magas színvonalú szakmai tudás minden változáson átívelő elvárás maradt. Ez a háttér tette lehetővé cégünk számára, hogy a magyar szántóföldi növénytermesztés és kertészet piacvezető integrátorává váljon, miközben sikerült megőrizni évtizedes hagyományainkat, értékeinket és ambíciónkat.
Nyomot hagyunk a mezőgazdaságban
2023-ban jubileumi eseménysorozat keretében munkatársainkkal és partnereinkkel közösen ünnepeljük színvonalas örökségünket, amire ma is bátran építkezünk és ami arra kötelez bennünket, hogy továbbra is az alapításkor meghatározott elvek mentén, de a kornak megfelelő eszközökkel a jövőben is a fejlődés és növekedés útján haladjunk.
Nézze meg imázsfilmünket »Fejlődés, összhangban a természettel
A megalapításakor definiált értékrend ma is meghatározza a KITE működését és szervezeti kultúránkat. Döntéseink hátterében mindig ott van a piacvezető pozíció felelőssége, az, hogy hazánk legnagyobb agrárvállalkozásaként nagy hatással vagyunk ezen stratégiai ágazat teljesítményére.
Hagyományainkhoz híven a világban fellelhető legújabb technológiákat a jövőben is kutatjuk, a fenntartható gazdálkodás szempontjainak érvényesítése mellett magas színvonalon adaptáljuk és az országhatáron túl is terjesztjük. Kiemelkedő nemzetközi együttműködéseket építettünk ki azért, hogy a beszállóink és partnereink közötti tudástranszfert elősegítsük.
A mezőgazdaság egy végtelen, évről évre újra induló folyamat, amely lehetőséget ad nekünk arra, hogy minden ciklusban egy kicsit jobban, okosabban együttműködve a természettel, közösen értéket teremtsünk. A KITE természet és technológia közötti egyensúlyra törekvését jelképezi a jubileumi médiakampány koncepciója.
Tudjon meg többet a KITE fenntarthatósági szemléletéről »Múltidéző beszélgetések
Különleges alkalom, amikor egy vállalkozás alapításának ötvenedik évfordulóját ünnepelheti, és különleges az a vállalkozás, amelyik mélyreható gazdasági, társadalmi és politikai változásokat túlélve eléri ezt a jubileumot. A KITE Zrt. azonban nem egyszerűen túlélte az elmúlt fél évszázadot, de Magyarország vezető agrárvállalkozásává vált.
Az alábbi személyes visszaemlékezések betekintést engednek a sikertörténet mögött meghúzódó egyéni és kollektív kihívások, teljesítmények és eredmények világába.
A képekre kattintva megtekintheti a több mint 30 éve a KITE-nél dolgozó, vagy korábban meghatározó munkatársakkal készült interjúkat.
Adányi József
1973-tól dolgozott a KITE növényvédelmi ágazat vezetőjeként. A cég „ősatyáinak” egyike, több szakember nőtt ki a kezei közül. 41 év után nyugállományba vonult.
Avar László
A Magyar Mezőgazdaság szaklap újságírójaként a cég megalakulásától kezdve nyomon követte a KITE szakmai fejlődését. Jó kapcsolatot ápolt a cég vezetőségével és munkatársaival.
Balog István
Szaktanácsadói pályája 1986-ban indult Baján. 2000-től a KITE bajai alközpont vezetője lett, később az Olajos Növények Termelői Csoportot irányította.
Balogh Csaba
A KITE-nél 1973-ban kezdte meg munkáját, 1981-ig műszaki igazgatóként dolgozott, majd a cég igazgatója, később a KITE Zrt. elnöke lett – nyugdíjba vonulásáig.
Búvár Géza
A nádudvari Kukorica és Iparinövény Termelési Egyesülés ágazatvezetője 1973-tól, később a KITE ügyvezető igazgatója, 1997-től, nyugdíjba vonulásáig, a KITE Zrt. vezérigazgatója volt.
Csatordai Csaba
A KITE-ben 1975-ben kezdett dolgozni, pályáját a műszaki ágazatnál töltötte, melynek több területét is irányította. A kereskedői hálózat ikonikus alakjaként vonult nyugdíjba 2012-ben.
Erdélyi István
Az Újkígyósi Aranykalász Termelőszövetkezetben kezdte meg munkáját, amely a KITE alapító gazdaságai közé tartozott. 1992-től a Gallicoop vezérigazgatója, később elnöke lett nyugdíjazásáig.
Fodor István
A KITE szervizcsapatához 1984-ben csatlakozott, ahol diagnosztikával foglalkozott. A KITE átalakulását követően gépkereskedelemben dolgozott, neve összeforrott a John Deere márkával. 2013-ban az üzletág igazgatójaként vonult nyugdíjba.
Hadászi László
A KITE csapatának 1992-től tagja. Az innovációk és újdonságkeresések élharcosaként elévülhetetlen érdemei vannak nemcsak a PGR-rendszer kidolgozásában, de a precíziós gazdálkodás hazai elterjesztésében is. Jelenleg a KITE innovációs főigazgatójaként dolgozik.
Honti László
Szaktanácsadóként dolgozott 1982-től, később ágazat-, majd fejlesztési vezetőnek nevezték ki, 2016-tól pedig fejlesztőmérnök és a pályázati koordinátor munkakört tölti be.
Juhász Sándor
A KITE-be 1973-ban lépett be, ahol 2012-es nyugdíjazásáig folyamatosan a vámterületen dolgozott. Alapossága, kiváló kapcsolatteremtő képessége nagyban hozzájárult a KITE ellátási láncok folyamatosságának megőrzésében
Kerti Péter
A KITE alkatrészellátási, majd kereskedelmi területén 1979 óta dolgozik, 2012-től kereskedelmi főosztályvezető.
Kun Lajos
A November 7-e termelőszövetkezetben kezdte pályafutását, amely 1976-ban olvadt be a KITE alapító gazdaságainak egyikébe, a Május 1. szövetkezetbe, amelynek 13 évig volt az elnöke
Dr. Lipták József
KITE-s pályafutását 1974-ben kezdte körzetvezető szaktanácsadóként. 1975-től alközpontvezető, 1999-től az északi-, majd a közép-magyarországi régió igazgatója volt 2010-es nyugdíjba vonulásáig.
Mátrai Gyula
A KITE kötelékébe 1978-ban lépett be. A nádudvari gépjavító műhelytől a közbeszerzések és speciális tenderprojektek kidolgozásáig ívelt a pályája. 2022-ben vonult végleg nyugdíjba.
Mészáros Gábor
A KITE műszaki fejlesztési ágazatához 1987-ben lépett be, nevéhez fűződik a Precíziós Gazdálkodási Rendszer kiépítése.
Rácz Mihály
A KITE-nél 1977-ben kezdett el dolgozni. Az alközponti hálózat megszervezése, üzemeltetése, a rendezvényszervezés tartozott munkakörébe egészen 2014-es nyugdíjazásáig.
Rimaszombati Imre
A KITE-hez friss diplomásként 1989-ben csatlakozott. Az alkatrész-kereskedelmet 1999 óta irányítja, melyet annak korszerűsítésével és folyamatos fejlesztésével több mint 20 éve tart növekvő pályán.
Szabó Gyula
Munkáját 1979-ben kezdte meg a KITE-nél. Az öntözési ágazatban számos projekt köthető a nevéhez, az üzletágat egészen 2016-ig vezette.
Szabó Károly
A Püspökladányi Zöldmező az 1970-es években egyesült a KITE alapító szövetkezeteivel, aminek köszönhetően sokkal jobb terméseredményeket ért el az általa vezetett gazdaság.
Szendi Jenő
Az öntözési programokkal és beruházásokkal foglalkozik a KITE-ben 1987 óta, mely területet ma igazgatóként vezeti.
Szikora Miklós
KITE-s pályafutása 1981-ben indult, amikor szaktanácsadóként kezdett dolgozni. Később a nádudvari alközpontot vezette, amely munkakört egészen nyugdíjba vonulásáig betöltötte.