Növényvédelem 2025. March 27.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára is ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak! Most van itt az idő, hogy felkészüljünk a célzott talajfertőtlenítésre, és megvédjük a vetést a talajlakó kártevők támadásától.

A talajfertőtlenítés szántóföldi és kertészeti kultúrák esetében is alapjaiban meghatározza növénytermesztésünk sikerességét. A legfontosabb célszervezetek közé egyértelműen a pajorok, drótférgek és a kukoricabogár lárvái tartoznak, amelyek szántóföldi körülmények között kapás kultúráinkban meghatározó gazdasági kártételt tudnak okozni.

Valamennyi kultúrnövényünk tápnövényül szolgálhat a pattanóbogaraknak (Agriotes spp.). Lárvája a drótféreg, mely több éven keresztül a talajban fejlődve polifág kártevőként a tavasszal vetett csírázó növények gyökerét, hipokotilját megrágva a növény zavartalan fejlődését gátolja, szélsőséges esetben a csíra pusztulását fogja eredményezni. A pattanóbogarak peterakásának és a drótférgek fejlődésének kedvez az utóbbi évek gyakorlata, miszerint a termelők jelentős része elhagyja a talajfertőtlenítést. Ezen kártevők jelenlétét „búzacsomós” vizsgálattal vagy talajvizsgálattal (mintaterület-ásás) tudjuk biztonsággal megállapítani.

A KITE Zrt. vizsgálatai szerint a kukorica érzékenyebb a drótféregfertőzésre, mint a napraforgó. A károsított kukoricanövények könnyen elpusztulnak, akár már közepes fertőzés esetén is jelentős tőhiányok alakulhatnak ki. Tapasztalataink szerint kukorica esetén 5000 növény hiánya 1 t/ha, 10000 hiányzó tő már 2 t/ha termésveszteséget okoz. Amennyiben a drótférgek száma négyzetméterenként eléri az 1-2 darabot, abban az esetben már javasolt a védekezés ellenük talajfertőtlenítő készítményekkel.

Kukorica elővetemény esetén mindig számolnunk kell a kukoricában a kukoricabogár (Diabrotica virgifera) lárváinak kártételével is. Az előző évi aszályos időjárási tényezők nem befolyásolták számottevő módon a kukoricabogár imágóinak rajzását, az aszálytól sújtott területeken is sok imágó volt megfigyelhető, így a peterakás vélhetően zavartalanul megtörtént. Az öntözött területek az előző évben sokkal erősebben csalogatták a kártevőket tojásrakás céljából, mint egy átlagos csapadékeloszlású évjáratban, így ezeken a helyeken a kártevők fokozott jelenlétével kell számolni az idei évben. A kukoricabogár lárváinak kártétele a termés mennyiségére közvetett hatással bír, a gyökerek visszarágásával víz- és tápanyagforgalmi zavarokat okozva csökkenti a termés mennyiségét.

Balra a kukoricabogár kártételének hatása kezeletlen kukoricában, jobbra Force 1,5 G rovarölő szerrel kezelt állomány (KITE Zrt. saját vizsgálata, Dalmand, 2023.)

 

Számos, a KITE Zrt. Innovációs Főigazgatósága által beállított és felügyelt kísérlet is bizonyítja, hogy a talajlakó kártevők elleni védekezés egyik leghatékonyabb módja a talajfertőtlenítés.

 

Mikor ajánljuk a talajfertőtlenítést?

  • A kukorica monokultúrás termesztése esetén.
  • A lárvakártétel iránt fogékony, gyökérregenerációra kevésbé képes csemege-, vetőmag- és popcorn kukorica termesztése esetén.
  • Ha az előző évi felvételezéskor a gyökérásás során tövenként két darab, gyökérmosás után növényenként nyolc darab lárvát észleltünk.
  • Ha a kukoricatermesztés második évét megelőző időszakban az imágósűrűség meghaladta a veszélyes mérték többszörösét.

A csatolt ábrákon jól látható a talajfertőtlenítés hatása a terméseredményre, illetve a kukoricabogár-lárva kártételére.

Kukorica termésmennyiségének alakulása a drótféreg elleni kezelések hatására
(KITE Zrt. saját vizsgálata, Kenderes, 2021)

 

Talajfertőtlenítő alkalmazásának hatása a kukoricabogár-lárva kártételének alakulására
(KITE Zrt. saját vizsgálata, Tiszalök, 2023)

 

A drótférgek és a kukoricabogár-lárvák kártételének elkerülése érdekében a teflutrin hatóanyag-tartalmú talajfertőtlenítő szerek alkalmazásával kiváló hatékonyságot érhetünk el. A KITE Zrt. megoldási javaslata talajlakó kártevők ellen a Force 1,5 G® rovarölő szer vagy a magas nitorgén- és foszfortartalmú Microsed Geo talajfertőtlenítővel kombinált startertrágya. A készítményeket vetéssel egymenetben a magárokba kell kijuttatni.

A Force 1,5 G® rovarölő szer használatával a gyártó idősoros eredményei alapján 16 év átlagában 1,6 t/ha-ral több termést arathatunk le a kukoricatábláról. A teflutrin hatóanyagú készítmények évjárattól függetlenül biztos és kiegyenlített védelmet nyújtanak a kukoricabogár lárvái ellen.

 

Talajfertőtlenítéssel kapcsolatos szakmai kérdéseivel és a teflutrin-tartalmú készítmények beszerzésért forduljon bizalommal a KITE Zrt. területi szaktanácsadóihoz!

A növényvédő szerek felhasználása kizárólag a biztonsági előírások betartásával történhet! Kérjük, mindig kövesse a címkén leírt figyelmeztetéseket és felhasználási útmutatót! A Force 1,5 G® a Syngenta bejegyzett márkaneve, a készítmény gyártója és az engedélyokirat tulajdonosa a Syngenta.