Növényvédelem 2024. augusztus 12.

Károsító-előrejelzés, aktuális helyzetkép - 33.hét

Hazánkban a nyugati és az északkeleti peremvidék kivételével súlyos aszályhelyzet alakult ki. Az aszály sújtotta térségekben felgyosrult a növények érése.

Veszélyes polifág károsítók

A mezei pocok populációjának mérete folyamatosan nő, a betakarított gabonatarlókon a pocokfertőzöttség mértéke jellemzően közepes mértékű. A pockok dinamikus felszaporodása figyelhető meg a zöldítés céljából vetett táblákon.

A károsítóhelyzet várható alakulása

Napraforgó:

Az elmúlt időszakban a rizópuszos tányérrothadás terjedése lassult, a fertőzöttség alacsony szinten minden táblán jelen van. A hamuszürke szárkorhadás tüneteivel egyre nagyobb foltokban találkozhatunk. A napraforgórozsda júliusban megjelent az állományokban, de a hőség és a légköri szárazság miatt megállt a terjedése.

 

Kukorica:

A kukoricatáblákon a kukoricamoly második nemzedéke intenzíven rajzik, a déli megyékben már túl van a csúcson, a héten ott már elkezdődik a tojárakás. Az ország középső és északi területein a hét végére várjuk a rajzáscsúcsot. A gyapottok-bagolylepke második nemzedékének tojásrakása folyamatos.

 

Szója:

A szójában a takácsatka felszaporodása töretlen, a zárt állományokban közepesen erős a fertőzés.

 

Védekezési javaslat polifág kártevők

A mezei pocok ellen a betakarítást követően elvégzett gyors és szakszerű tarlóápolással tudunk védekezni.

Védekezési javaslat kukoricában

A gyapottok-bagolylepke és a kukoricamoly-hernyó kártétel elleni védekezésre a Coragen 20 SC használatát javasoljuk. A vetőmag-előállításban a takácsatkák elleni védekezésre a Flumite 200 használatát javasoljuk a Nebih 6700/0058863-2/2024 iktatószámú szükséghelyzeti engedélye alapján.

Védekezési javaslat szójában

A vetőmag-előállításban a takácsatka elleni védekezésre a Flumite 200 használatát javasoljuk a szükséghelyzeti engedélyben foglaltak szerint.