Veszélyes polifág károsítók
A mezei pocok populációjának mérete rejtetten, de folyamatosan nő, a betakarított gabonatarlókon a pocokfertőzöttség mértéke jellemzően közepes mértékű.
A károsítóhelyzet várható alakulása
Napraforgó:
Az alternáriás szár- és levélfoltosság visszafogottan, de továbbra is terjed, az állományok jelentős része már elveszítette az alsó és középső leveleit. A kártevők által okozott sebeken a rizópuszos tányérrothadás terjedése némileg lassult, a fertőzöttség gyenge, de szinte minden táblán jelen van. A hamuszürke szárkorhadás tüneteivel is egyre gyakrabban találkozhatunk.
Kukorica:
A kukoricatáblákon a gyapottok-bagolylepke lárvái folyamatosan károsítanak. A kukoricabogár az idén elsősorban a kései vetéseken és a hosszabb tenyészidejű fajtákon okoz jelentősebb károkat. A kukoricában az alsó leveleken a takácsatkák tömegesen megtalálhatók. Elkezdődött a kukoricamoly második nemzedékének rajzása.
Szója:
A szójában a takácsatka terjedése felgyorsult, szórványosan a bogáncslepke kártételével is találkozhatunk.
Védekezési javaslat polifág kártevők
A mezei pocok ellen a kalászosokban a betakarítást követően elvégzett gyors és szakszerű tarlóápolással tudunk védekezni.
Védekezési javaslat kukoricában
A gyapottok-bagolylepke hernyóinak kártétele elleni védekezésre a Coragen 20 SC használatát javasoljuk. A vetőmag-előállításban a takácsatkák elleni védekezésre a Flumite 200 használatát javasoljuk a Nebih 6700/0058863-2/2024 iktatószámú szükséghelyzeti engedélye alapján.
Védekezési javaslat szójában
A bogánycslepke hernyói ellen a Coragen 20 SC készítményt javasoljuk szükséghelyzeti engedély alapján (Ikt. sz.: 6700/0051210-2/2024) október 27-ig. A vetőmag-előállításban a takácsatka elleni védekezésre a Flumite 200 használatát javasoljuk a szükséghelyzeti engedélyben foglaltak szerint.