Növényvédelem 2024. május 21.

Károsító-előrejelzés, aktuális helyzetkép - 21.hét

Az elmúlt hét növényvédelme elsősorban a kapás kultúrák gyomirtásáról szólt. Az időjárás kedvezett a lisztharmat és a levéltetvek számára, ezért intenzív terjedésük volt megfigyelhető.

Veszélyes polifág károsítók

 A mezei pocok populációja folyamatosan nő, rövidesen elkezdődik a pockok betelepedése a kapás kultúrákba.

 

A károsítóhelyzet várható alakulása

   Repce

A repcében a lisztharmat terjedése volt megfigyelhető, több táblán már a becőkön is megjelent a micéliumbevonat. Az extrém erős fertőzésektől eltekintve már jelentős kárt nem okoz.

  

  Őszi búza

Az elmúlt hetek időjárásának hatására a rozsdabetegségek terjedése felgyorsult, a fogékony fajtákban már a zászlóslevélen is megjelent a fertőzés. Az őszi búza virágzása a kései fajtákat kivéve befejeződött. A vetésfehérítő kifejlett lárvái szórványosan még mindíg károsítanak az állományokban.

   Őszi árpa

Az őszi árpa érése elkezdődött, a korai fajták már a viaszérés kezdeti állapotában vannak. A vetésfehérítő lárva kártétele szórványosan még mindig megfigyelhető, szórványosan még előfordul erős fertőzés. A gombabetegségek közül a törperozsda dinamikus fertőzése volt jellemző.

 

   Napraforgó

Az elmúlt hetekben hullott csapadék hatására a napraforgóban intenzív gyomosodás volt megfigyelhető. A kedvező időjárás miatt a levéltetvek kolóniái is megjelentek a levélfonákon, és intenzíven növekednek.

 

   Kukorica

Az elmúlt hetekben hullott csapadék hatására tömegesen kelnek a gyomnövények. A kukoricában a gyomirtás jelenleg a legfontosabb növényvédelmi beavatkozás.

 

   Szója

Az elmúlt heteben hullott csapadék hatására a szója állományok szépen kelnek, a kikelt állományok erősen gyomosodnak.

 

   Cirok

A cirokban a gyomosodás mértéke a preemergens gyomirtást követő bemosó csapadék mennyiségétől függ.

Védekezési javaslat
A mezei pocok ellen a kalászosokban és a lucernában jelenleg nem tudunk hatékonyan védekezni. A kapás kultúrákban a betelepdést csak az ismételt sorközműveléssel tudjuk lassítani.

Védekezési javaslat

Az őszi búzában a fuzárium elleni védekezésnek már csak a virágzó állományokban van értelme, a védekezésre célszerű olyan készítményt választani, mely a fuzárium mellett a levélrozsda ellen is hatékony. A védekezésre a Stamina 1,0 l/ha dózisát javasoljuk. A vetésfehérítő lárvák elleni védekezésre a Vantex CS-t javasoljuk a méhekre vonatkozó óvintézkedések betartása mellett. Amennyiben a Vantex CS-t önmagában használjuk, célszerű nedvesítőszert hozzáadni a hatékonyság fokozása céljából.

Védekezési javaslat

Az őszi árpában a vetésfehérítő elleni védekezésre a Vantex CS-t javasoljuk nedvesítőszerrel kiegészítve. A Vantex CS a kalászosokban egy tenyészidőszakban az engedélyokirat szerint 2 alkalommal használható.

Védekezési javaslat
Napraforgóban időszerű a posztemergens gyomirtás elvégzése, a védekezésre a Express 50 SX, Evorelle Express készítményeket javasoljuk. A levéltetvek elleni védekezésre a Vantex CS-t Mospilan SG-vel kiegészítve javasoljuk.

Védekezési javaslat
 A kukoricában a gyomirtásra a gyomflóra figyelembevételével a Mester Pack, Sulcontrol, Diniro Gold, Diniro Flex, Magellán készítményeket javasoljuk.