Növényvédelem 2023. június 13.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 24. hét

Az elmúlt hét időjárását egy mediterrán ciklon alakította, melynek következtében országszerte záporok, zivatarok alakultak ki. A meleg, párás időjárás kedvezett a gombabetegségeknek, a búzában folyamatos volt a fuzáriumfertőzési nyomás, a napraforgóban az alternaria terjedése volt megfigyelhető.

Az elmúlt hét időjárása:

A hét elején egy mediterrán ciklon érte el térségünket, melynek a hatására először a Dunántúlon, majd az Alföld térségében is kialakultak helyi záporok, zivatarok. A Dunántúlon a hét első felében a heves záporokból, zivatarokból jelentős mennyiségű csapadék hullott, mely helyenként a 40-50 mm-t is elérte. A délkeleti országrész kapott ezúttal kevesebbet a csapadékból, ott átlagosan 15-20 mm esett. Az esőzések hatására a talajok felső rétege az egész országban telítődött vízzel, ugyanakkor a csapadékmérleg még mindig negatív a keleti, északkeleti országrészben. Hőmérséklet tekintetében az ilyenkor szokástól néhány tized fokkal melegebb volt. A napi középhőmérséklet jellemzően 18-19 °C körül alakult.
 
 
A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (06.05-06.11.)

A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (06.05-06.11.)

Az aszályindex alakulása a nyári vetésű kultúrák esetében

Az aszályindex alakulása a nyári vetésű kultúrák esetében                                  https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. 
 
A műholdfelvételek alapján az elmúlt időszakban a csapadékviszonyok Nyugat- és Észak-Európa térségében az átlag alatt alakultak. A Pireneusi-félszigeten, az Appennini-félszigeten és Közép-Európában egy markáns mediterrán ciklonnak köszönhetően viszont jelentős mennyiségű csapadék hullott. 
 
Csapadékanomália (mm) (06.03-06.09.)

Csapadékanomália (mm) (06.03-06.09.)                                                                                                               https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján: 
 
Hétfőn napos idő várható gomoly- és fátyolfelhőkkel. A keleti, délkeleti megyékben lehet erőteljesebb a gomolyfelhő-képződés.
 
Általában száraz idő lesz, inkább csak a keleti, délkeleti határ közelében fordulhat elő egy-egy zápor, zivatar. Az északi, északkeleti szél megélénkül, sokfelé megerősödik. Hajnalban 10, 16 °C várható. Délután 20 és 26 °C között alakul a hőmérséklet.
 
Kedden gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. A Tiszántúlon lehet erőteljesebb a gomolyfelhő-képződés, ott fordulhat elő nagyobb eséllyel zápor, zivatar, de csak néhol. Az északi szél időnként megélénkül, főleg zivatarban helyenként megerősödhet. A minimum-hőmérséklet 8 és 14, a szélvédett tájakon 8 °C alatt valószínű. A maximum 19 és 25 °C között várható, keleten lesz a hűvösebb.
 
Szerdán gomolyfelhős, napos idő várható. Legfeljebb egy-egy zápor alakul ki. Mérsékelt lesz a légmozgás. A hajnali 7, 14 °C-ról 23 és 28 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
 
Csütörtökön napos idő lehet a jellemző gomoly- és fátyolfelhőkkel, majd a nap második felében dél felől vastagabb felhők érkezhetnek. Néhol számítani lehet záporra, zivatarra. Zivatar térségében megerősödhet a szél. A minimum-hőmérséklet 9, 16, a csúcsérték 24, 29 °C között alakul.
 
Pénteken nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő valószínű, de több-kevesebb napsütésre is számítani lehet. Szórványosan valószínű záporeső, zivatar. Sok helyütt megerősödhet az északi, északkeleti szél. A hajnali 12, 18 °C-ról 23 és 29 °C közé melegszik fel a levegő.
 
Szombaton döntően erősen felhős vagy borult időre számíthatunk, inkább csak kevés helyen szakadozhat fel hosszabb időre a felhőzet és süthet ki a nap. Többfelé várható eső, zápor, zivatar. Nagyobb területen kísérhetik élénk, erős lökések az északi, északnyugati szelet.
 
A leghűvösebb órákban 14, 19 °C-ot mérhetünk. A hőmérséklet csúcsértéke többnyire 22 és 27 °C között valószínű, de a tartósabban csapadékos vidékeken ennél alacsonyabb értékek is előfordulhatnak. 
 
 
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.
 
Csapadékanomália (06.12-06.18.)

Csapadékanomália (06.12-06.18.)

Hőmérsékleti anomália (06.12-06.18.)

Hőmérsékleti anomália (06.12-06.18.)

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten:

Polifágok:
 
A pockok (Microtus arvalis) populációjának mérete a jelenlegi „táplálékbőség” miatt folyamatosan növekszik. Jelenleg mezei pocokkal erősen fertőzött gócokat a ruderáliákon, lucernákban, illetve az árokpartokon találunk, de már a gabona-, repce- és a kapás kultúrákban is előfordulnak fertőzött foltok. A zárt növényállományokban a pocok kártételének mértéke még nem érzékelhető.

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A múlt héten a repceállományokban a becők 80-90%-a elérte a végleges nagyságot (BBCH 78-79).
 
A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) lárvák már jellemzően elhagyták a szárat és a talajba vonultak bábozódni. A szár alsó részében található járatok, illetve a felrepedt szárak fertőzési kapuként szolgálnak a gombabetegségek számára.
 
A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) még mindig jelen van a táblákon, de tojásrakást a héten már nem észleltünk, vélhetően befejeződött.
 
A repcebecő-gubacsszúnyog (Dasyneura brassicae) tojásrakása is befejeződött, szúnyoglárvák kártétele a tábla széleken észlelhető. Jelentősebb kártétellel esősorban a tavak, erdők közelében lévő táblákon találkoztunk, illetve ahol a repcebecő-ormányos kártétele erősebb volt.
 
A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) és a szárrák terjedése szempontjából kedvezően alakult az elmúlt hét időjárása, az alsó szártagokon megfigyelhetők voltak a fertőzés tünetei. 
 
Az elmúlt héten a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) további lassú terjedése volt megfigyelhető. Egyelőre csak foltszerű fertőzések alakultak ki, a fertőzés mértéke jellemzően gyenge. 
 
A szürkepenész (Botrytis cinerea) további terjedése volt megfigyelhető az állományokban, elsősorban az ormányosok okozta sebeken, sérüléseken észleltük a fertőzést.
 
Az alternaria (Alternaria helianthi) szórványosan megjelent a becőkön, de még nem tapasztaltunk jelentősebb mértékű fertőzést.

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A meteorológiai prognózis szerint a jövő héten már csak szórványosan kell záporokra, zivatarokra számítanunk, jellemzően napos nyári idő lesz. Az állományklíma ennek ellenére kedvezni fog a gombás megbetegedések terjedéséhez.
 
A repcebecő-ormányosok (Ceutorhynchus assimilis) már jellemzően elhagyták a szárat és a talajba vonulnak bábozódni. Az ormányosok közvetlen kártételével már nem kell számolnunk.
 
A repcebecő-gubacsszúnyog (Dasyneura brassicae) a kártételével az országban bárhol találkozhatunk, de a kártétel mértéke már nem fog nőni.
 
A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) a hőmérséklet emelkedésével az állományokban gyorsuló ütemben fog terjedni. Jelentősebb felszaporodására a gombaölő szerrel nem kezelt táblákon kell számítani.
 
A prognosztizált időjárás kedvezni fog a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) számára, ezért a kártétel tünete egyre szembetűnőbb lesz.
 
A repceormányosok kártétele nyomán képződött sebeken, sérüléseken megtelepszik a szürkepenész (Botrytis cinerea), mely szintén azon táblákon lesz jelentősebb, ahol a gombaölő szeres kezelés elmaradt.
 
A hőmérséklet emelkedésével az alternaria (Alternaria helianthi) fertőzés terjedésére is számítani kell a becőkön, a kórokozó elleni védekezésben a preventív gombaölő szeres kezelésnek fontos szerepe van.
 
Védekezési javaslat
A repcebecőrontó, illetve a -szúnyog kártétele nyomán a becők felnyílására kell számítanunk, ezért a becőragasztó használatát javasoljuk. A becőragasztásra az Elastiq Ultra 0,5-1 l/ha dózisát javasoljuk a becősárgulás kezdetétől (BBCH 80) kijuttatva.

A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Őszi búza
 
Az elmúlt héten az őszi búza a korai tejesérés, illetve tejesérés (BBCH 73-75) stádiumában volt.
 
Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) terjedése már lelassult, az ország déli-délkeleti részén már megállt. A lisztharmat-telepeken már alig képződött konídium, megjelentek a kazmotéciumok, ami a kórokozó életciklusának közelgő végét jelzi. 
 
A kenyér- és takarmánybúza (Triticum aestivum) fajtákban/hibridekben a sárgarozsda (Puccinia striiformis) terjedése jelentősen lelassult, megállt. A fertőzött levelek többsége leszáradt. A fertőzés terjedése már csak a hosszú tenyészidejű Triticum durum fajtákban volt megfigyelhető. 
 
A búza levélrozsda (Puccinia recondita) fertőzöttség mértéke tovább nőtt az egész országban. A levélrozsda-fertőzés a fogékonyabb fajtákban már elérte a védekezési küszöbértéket.
 
Vörösrozsda-fertőzés őszi búzán

Vörösrozsda-fertőzés őszi búzán

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) az egész országban megtalálható az állományokban, a fertőzöttség mértéke erősen fajtafüggő, de jellemzően közepes. A fertőzöttség mértéke nem változott az előző héthez képest. 
 
A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici–repentis) terjedése volt megfigyelhető az állományokban, a csapadékosabb területeken a fertőzöttség mértéke elérte a védekezési küszöbértéket.
 
A kalászfuzáriózis (Fusarium spp.) fertőzés számára továbbra is kedvezőek voltak a feltételek, a tejes érésben lévő állományok továbbra is fogékonyak a fertőzéssel szemben. A májusi közepén elvégzett gombaölő szeres kezelések hatása hatóanyagtól függő mértékben csökkent vagy el is múlt, ennek következtében újra fertőződött a kalász.
 
A vetésfehérítő (Oulema spp.) L3-4 lárvái az egész országban megtalálhatók az állományokban, a kártétel mértéke jellemzően alacsony.
 
A levéltetvek (Aphididae) kolóniái tömegesen jelen vannak a gabonákban, közepesen erős a fertőzöttség mértéke, de előfordulnak erősen fertőzött táblák. A kolóniák az elhanyagolt táblákon a kalászokon is megjelentek.
 
Őszi árpa
 
Az elmúlt héten az őszi árpa a viaszérés, illetve sárgaérés (BBCH 81-87) állapotában volt.
 
Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az ország egész területén jelen volt, de a terjedése már nem volt számottevő. A lisztharmat-telepeken megjelentek a kazmotéciumok, ami a kórokozó életciklusának végét jelzi. 
 
Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzöttség az egész országban jelen volt. A fertőzés terjedése az árpa érése miatt jelentősen lassult, már csak a hosszabb tenyészidejű fajtákban volt megfigyelhető.
 
Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) szintén az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mértéke már nem nőtt az elmúlt héthez képpest. A fertőzöttség mértéke a fajta érzékenységétől függ, de jellemzően közepes.
 
A törperozsda (Puccinia hordei) az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség a hosszabb tenyészidejű fajtákban dinamikusan terjedt, a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon alakult ki erősebb fertőzés. 
 
A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) az egész országban jelen van az állományokban, a fertőzöttség az árpa érése miatt az előző héthez képest már nem nőtt jelentősen. A fertőzöttség mértéke gyenge-közepes.
 
A kártevők közül a levéltetvek és vetésfehérítők (Oulema melanopus) okozta fertőzöttség a búzánál leírtak szerint alakul.

A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása 

Őszi búza
 
A hétre a meteorológusok meleg, nyári időt jósolnak szórványos záporokkal, zivatarokkal, mely továbbra is kedvezni fog a búzában a gombabetegségek terjedéséhez.
 
Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) további terjedésével már nem kell számolnunk. A lisztharmat-telepek többsége elöregedett és az ivaros szaporítóképletek jelentek meg rajta.
 
A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) számára kedvezően alakul az elkövetkező hét időjárása, de már csak a pelyvás, hosszabb tenyészidejű fajtákban kell a terjedésével számolni. A gabonafélék kalászvédelme során célszerű olyan készítményt választani, amely a sárgarozsda ellen is hatékony.
 
A búza levélrozsda (Puccinia recondita) további terjedésére kell számolnunk, de jelentősebb fertőzésre már csak a hosszabb tenyészidejű fajtákban kell számítanunk, a fogékonyabb fajtákban védekezésre okot adó fertőzés is kialakulhat.
 
A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) terjedése a következő időszakban várhatóan meg fog állni. Lassú terjedésére már csak a hosszabb tenyészidejű, megdőlt állományokban kell számítani.
 
A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) terjedésére elsősorban a csapadékosabb területeken lehet számítani. A csapadékos területeken a fertőzöttség mértéke gyorsan fog nőni, a kártétel mértéke rövid idő alatt el fogja érni a védekezési küszöbértéket.
 
Fuzáriumveszély!
 
A tejesérésben lévő búzában a csapadékos, meleg idő továbbra is kedvező feltételeket biztosít a fuzáriumfajok fertőzéséhez. A virágzás elején elvégzett gombaölő szeres védekezések hatása mára már jelentősen csökkent, ezért számolnunk kell a fejlődésben lévő gabonaszemek, kalászok fuzáriumos felülfertőződésével. A hosszabb tenyészidejű búzafajtákban a legnagyobb a megbetegedés veszélye, ezért egy újabb védekezés elvégzése indokolt a gombaölő szer egészségügyi várakozási idejének figyelembevételével.
 
Őszi árpa
 
Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az elkövetkező héten már nem fog terjedni. A fertőzött leveleken a micélium megbarnul és egyre nagyobb mennyiségben lesz megtalálható az ivaros szaporítóképlet, és a levelek elszáradnak.
 
Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) lassuló terjedésére kell számítani az elkövetkező héten. 
 
Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) terjedésével már nem kell számolni.
 
Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) gyorsuló ütemben fog terjedni az elkövetkező időszakban, jelentősebb mértékű fertőzés bárhol kialakulhat az országban. A hosszabb tenyészidejű fajtákban még indokolt lehet ellene a védekezés.
 
A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) szórványos terjedésére kell számítani az elkövetkező időszakban a Dél-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon, de a fertőzöttség mértéke ott sem fogja megközelíteni a védekezési küszöbértéket. A csapadékos, meleg idő ellenére az árpa kezdődő érése miatt már nem kell jelentős mértékű felszaporodására számítanunk.
 
A levéltetű-fertőzöttség mértéke sem fog már nőni. 
 
A vetésfehérítő (Oulema melanopus) gyenge lárvakártételére számítani kell az elkövetkező héten is. A lárvakártétel mértékétől függően védekezni kell ellene.
 
Védekezési javaslat
 
A kalászfuzariózis elleni ismételt védekezést a hosszabb tenyészidejű fajtákban célszerű elvégezni!
A vetésfehérítő lárvák és a levéltetvek gyérítésére őszi búzában Vantex CS 0,08 l/ha dózisát, az őszi árpában a Detector 0,0625 l/ha dózisát javasoljuk, amennyiben a táblán, illetve annak környezetében virágzó gyomok vannak, a védekezést méhkímélő kezelés formájában kell végezni.

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A napraforgó 8 lomblevél, illetve csillagbimbós (BBCH 18-51) állapotban volt az elmúlt héten.
 
A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) észlelési szinten megjelent, de jelentős terjedését nem tapasztaltuk.
 
Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) alacsony fertőzöttségi szinten az egész országban megtalálható. 
 
Alternariás fertőzés

Alternariás fertőzés

Az állományokban folyamatos a fekete répa-levéltetű (Aphis fabae) és a sárga szilva-levéltetű (Brachycaudus helichrysi) kártétele, a kolóniákat többnyire a fiatal levelek között már mindenütt megtalálhatjuk. A levéltetvek jelenlétének leggyakoribb tünete a fiatal levelek hullámosodása.
 
Az állományokban tömeges gyomkelés volt tapasztalható.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása 

A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) lassú és gyenge terjedésére kell csak számítunk az igen alacsony fertőzöttség miatt.
 
A kedvező környezeti feltételek miatt az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) terjedésére kell számítanunk.
 
Az elkövetkező időszakban a fóma (Phoma macdonaldii) megjelenésére és gyors terjedésére is számítanunk kell.
A prognosztizált időjárás kedvezni fog a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) számára, ezért a kártétel tünete egyre szembetűnőbb lesz.
 
A levéltetvek terjedése megállt, csak a kezeletlen állományokban várható a kártétel növekedése.
 
Az elkövetkező héten tömeges gyomkelés várható.
 
Védekezési javaslat
 
A 10-12 leveles csillagbimbós állományokban célszerű a gombabetegségek elleni védekezés elvégzése.
 
A védekezésre a KITE technológiai csomagjait javasoljuk, mely a Picasso gombaölő szer mellett bórt és levéltrágyát is tartalmaz.
 
  • 10 L Picasso + 40 L Polybor Plus
  • 10 L Picasso + 40 L Polybor Plus + 60 L Natural Force
 
A levéltetvek ellen azok rejtett életmódja miatt a felszívódó hatású, acetampirid hatóanyagú készítményeket javasoljuk a védekezésre.

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A kukorica a kelés utáni 8-12 leveles (BBCH 18-112) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.
 
Derecskén a Jermy féle fénycsapdában a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) hím egyedei megjelentek, nőstényt azonban még nem fogott a csapda.
 
Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) lárvakelése elkezdődött, a kártétel egyelőre nem észlelhető.
Az állományokban tömeges gyomkelés volt tapasztalható.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) első nemzedékének rajzása be fog indulni a héten, vélhetően a nőstények is megjelennek a csapdákban.
 
A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) lárvakártétele a tömeges lárvakelés miatt fokozódni fog. 
Az elkövetkező héten a gyomnövények elleni védekezés lesz a legfontosabb feladat.
 
Innovációs Főigazgatóság,
Nádudvar, 2023.06.12.