Gépek, eszközök 2025. April 02.

A műtrágyaszórók helyes beállítás kézzel fogható megtakarítást eredményez

A műtrágya jelentős részét világviszonylatban röpítőtárcsás műtrágyaszóró gépekkel juttatják ki, hazánkban is ennek használata általános, ezért az alábbiakban ezekre a gépekre koncentrálunk. Fontos, hogy ezek a gépek jól szabályozható, a kijuttatott mennyiség pontos mérésére és ellenőrzésére alkalmas, egyenletesen szóró gépek legyenek.

A gépek beállítása:
A műtrágyaszóró gépek üzemeltetése előtt beszéljünk a felhasznált műtrágya kezeléséről, tárolásáról. A műtrágya tárolása és kezelése során a gyári állapothoz képest jelentős változások állhatnak be, pedig a kijuttatás szempontjából fontos, hogy a gyári állapotot fenntartsuk. Ezért előnyös, ha a műtrágyát közvetlenül a kijuttatás előtt szerezzük be, illetve csak rövid ideig tároljuk. Mivel a műtrágyák rendkívül nedvszívóak, tárolásuk ömlesztve csak zárt térben lehetséges, akkor is úgy, hogy kevés levegőréteg vegye a műtrágyát körül. Előnyös tehát, ha a tárolóteret a műtrágya a lehető legnagyobb mértékben kitölti. Fontos tudni, hogy hosszabb idejű ömlesztett tárolásnál a felvett nedvesség hatására a műtrágya összetapadhat, és a rögös, összeállt műtrágya csak előkészítés után szórható ki. Az őrléssel előkészített műtrágya azonban egyenletesen nem juttatható ki.
A zsákos műtrágya hosszabb tárolás után szintén összetapadásra hajlamos. Különösen igaz ez a nitrogénműtrágyákra. Az összetapadás ép műanyagzsák esetén is bekövetkezik csupán a nyomás hatására. Ezért 2-3 rétegnél nagyobb magasságban nem szabad a zsákos műtrágyát tárolni. Műanyag zsákban és hajlékony falú konténerben – helyes tárolás esetén – néhány hónapos tárolás a műtrágya állagát általában nem befolyásolja.

 

A gépek üzemeltetése:
A rendelkezésre álló adagtáblázat alapján pontosan azonosítani kell a kiszórandó műtrágyát, és be kell állítani az adagolószerkezetet a kívánt állásba. A beállítótáblázatból az aktuális műtrágyához tartozó munkaszélesség is kiolvasható, aminek pontos betartása az üzemeltetés legfontosabb kérdése. A jó konstrukció és az optimális beállítás még nem garantálja a jó munkaminőséget, hiszen mindez elrontható helytelen üzemeltetéssel.

A röpítőtárcsás műtrágyaszóró gépek a haladási irányra merőleges, úgynevezett keresztirányú szórásképének jellege olyan, hogy a gép középvonalától távolodva eltérő műtrágyamennyiséget juttat ki. Elsősorban konstrukciós és beállítási kérdés a keresztirányú szóráskép jellege. Az egyenletes műtrágyaeloszlás érdekében a gépet átfedéssel kell üzemeltetni. Az átfedés mértéke és az átfedés mértékével változó keresztirányú szórásegyenlőtlenség csak vizsgálópályán határozható meg. A röpítőtárcsás műtrágyaszóró gépek munkaminőségi hibáiért leginkább az optimális munkaszélességtől való eltérés a felelős. A kedvező műtrágyaeloszláshoz és a jó terményminőséghez elengedhetetlen az optimális szórásegyenlőtlenséghez tartozó munkaszélesség betartása. A tervezett és beállított munkaszélesség táblán belüli tartásához megfelelő módszer alkalmazása szükséges.

Az automatikus kormányzás nyújt lehetőséget nagyobb és sebességtől független pontosság elérésére. Tekintettel arra, hogy ebben az esetben kiiktatták az emberi (korlátozó) tényezőt, a 2-5 cm-es pontosság is megcélozható. Sőt, a legújabb rendszerek a fordulók programozását is lehetővé teszik. A műtrágyaszóró gépek azonban ezt a pontosságot nem igénylik, az automatikus kormányzás az elérhető nagyobb sebesség és ezzel a területteljesítmény növelése szempontjából lehet érdekes.

Műtrágyaszóró gépeknél az átfedés mértékének változásánál bekövetkező 1 m-nél kisebb eltérés ugyanis – kedvező szóráskép esetén – a megengedhető értéknél nagyobb mértékben általában nem változtatja meg a keresztirányú szórásegyenlőtlenséget.
Termőhelyspecifikus tápanyag-kijuttatásnál a növények tápanyagigényéhez alkalmazkodó, az adott táblára vonatkozó vizsgálati eredmények ismeretében végrehajtott termőhelyspecifikus trágyázási mód csökkenti a műtrágyafelhasználást, és akár 11-16%-kal is növelheti a fajlagos terméshozamot, emellett javítja a termények minőségét. Mindez azonban csak akkor végezhető az elvárható szinten, ha a fent felsorolt műszaki és üzemeltetési feltételeket betartják. Fontos, hogy amikor korszerű tápanyag-gazdálkodásról beszélünk, akkor komplexen kezeljük a kérdést, ne szűkítsük le egyik vagy másik technológiai elemre. Ugyanakkor a fenti elemek optimális együtthatása esetén biztonságosan számíthatunk a megcélzott terméseredmény és termésminőség elérésére.
A GPS használatára is alkalmas műtrágyaszóró gépek számos szolgáltatással rendelkeznek, és egyre pontosabban reagálnak a táblatérképek igényelte változásokra. Általában két paraméter változtatását tudják biztosítani, a két röpítőtárcsához tartozó adagolónyílás szimmetrikus vagy aszimmetrikus változtatását, és esetenként a röpítőtárcsák egymáshoz viszonyított fordulatszámának változtatását. E két módosítással, valamint ezek célszerű kombinációjával mind a differenciált műtrágya-kijuttatás, mind a különböző szórásformák megvalósíthatók.
A differenciált tápanyag-kijuttatás megalapozásához számos megelőző műveletre van szükség. A talajmintavétel és a minták elemzése számos hasznos információt nyújt, pl. adatokat szolgáltat a talaj tápanyag-szolgáltató képességéről. Szerencsés, ha a technológia alkalmazója több éves tapasztalattal rendelkezik a táblát illetően. A hozammérővel ellátott arató-cséplő gépek adatokat szolgáltatnak ahhoz, hogy a tábla különböző részeihez a GPS segítségével hozam legyen kapcsolható. Az így szerzett alapinformációk segítségével digitalizált táblatérkép készíthető, és alkalmas műtrágyaszóró géppel a differenciált tápanyag-kijuttatás megvalósítható. Ez a korszerű technika lehetővé teszi, hogy a fent részletezett egyéb feltételek birtokában csökkenjen a kijuttatott műtrágya mennyisége, növekedjen a termény mennyisége és javuljon minősége.

KITE megoldása: Szórótálcás ellenőrzés a precíziós műtrágyázásnál

A rendkívül értékes műtrágyát gyakran nagy munkaszélességekkel és nagy haladási sebességgel szórják ki. A fizikai minőség nagyon változó lehet, ahogy az eltérő kezelési és időjárási viszonyok is befolyásolhatják a műtrágya szórási tulajdonságait.
A GPS-vezérelt szórás teljes optimalizálását, beleértve a szakaszzárást és a változó kiosztást, csak akkor érheti el, ha először önellenőrizte és optimalizálta a szórási mintát szórótálcák és beállítások segítségével. Az elmúlt évek egyre nagyobb szórási szélességei miatt feltétlenül szükséges a szórótálcák alkalmazása. Ez a szóró gyártmányától függetlenül érvényes. Ez legalább olyan fontos, mint a vetésmélység szabályozása!

Kiss Tamás, bérgépszolgáltatási vezető