Növényvédelem 2025. April 22.

A kártevők elleni drónos védekezés lehet a minőségi kukoricatermés kulcsa?

A kukoricatermesztés eredményességét a hozamok mellett a minőség is nagymértékben befolyásolja. A kukoricaminőség legfőbb mércéje a toxinszennyezettség mértéke, mely meghatározza a megtermelt termény értékesítési árát, rosszabb esetben az értékesíthetőségét is. A kukorica toxinszennyezettségéért a toxintermelő penészgombák (Aspergillus flavus, Fusarium graminearum, Fusarium verticillioides, Penicillium ssp.) a felelősek, melyek a kukoricacsövet sebeken, sérüléseken keresztül fertőzik meg.

Kukoricamoly-kártétel következtében kialakult fuzáriumfertőzés
(Tépe, 2022, Fotó)

 

A rovarkártételnek közvetlen hatása van a penészgomba-fertőzöttség mértékére, mivel kártételükkel fertőzési kaput nyitnak a gombakórokozók részére. Ezért, ha egy rovarölő szeres kezeléssel csökkentjük a kártételt, azzal együtt a penészgomba-fertőzöttség is csökken.

A kukorica legjelentősebb generatív kártevői a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke, melyeknek két nemzedéke is károsítja a kukoricát. A rovarok elleni védelem magasabb állományokban a hagyományos szántóföldi permetezővel nem biztosítható, ezért igénybe kell venni emelt hasmagasságú önjáró permetezőgépet, illetve 2025-től már van lehetőség a drónos kijuttatásra is.

 

A kukoricamoly elleni kísérleti védekezés drónnal
(Tépe, 2022, Fotó: KITE Zrt. Innovációs Főigazgatóság)

 

2025. februárjában a Coragen® 20 SC rovarölő szer, és vele együtt az új márkanévvel a KITE Zrt. kínálatában forgalomba kerülő Inecor® (származtatott termék) is megkapta az engedélyt pilóta nélküli légijárművel történő légi permetezéssel, azaz drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban (vetőmag-, szemes-, silókukorica, valamint csemege- és pattogatni való kukorica) a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

A Coragen® 20 SC és Inecor® rovarölő szerek a drónnal történő kijuttatással is kiváló hatékonyságot biztosítanak kukoricában a fenti kártevők ellen. A KITE Zrt. Innovációs Főigazgatósága az FMC-Agro Hungary Kft.-vel együttműködésben 2022 óta végez drónos technológiai fejlesztési vizsgálatokat, melyek igazolták, hogy a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke ellen megfelelően időzített és megfelelő időjárási körülmények között elvégzett drónos kezelés hatékonysága nem különbözik a hidas permetezővel, nagy lémennyiséggel végezett kezelések hatékonyságától. A pilóta nélküli légijárművel történő légi permetezéshez előírt, jóval alacsonyabb lémennyiséggel kijutatott rovarölő szer hatékonysága a drónpropellerek által keltett speciális áramlásnak (vortex) köszönhető, mely eljuttattja a permetlevet az állomány belsejébe.

 

A Coragen® 20 SC rovarölő szer hatékonysági vizsgálata drónos és szántóföldi géppel történő kijuttatásának összehasonlító vizsgálatában, 22%-os lárvafertőzöttség mellett (±S.E.)
(Tépe, 2022, Forrás: KITE Zrt. Innovációs Főigazgatósága)

 

A kezelést a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke tömeges tojásrakásának végén kell elvégezni, hogy a kelő lárvák már a peteburok elfogyasztásakor találkozzanak a rovarölő készítménnyel. A kezelés időpontjának meghatározása történhet a kártevők rajzásának nyomon követésével: csapdázással, illetve a peterakás (tojás) időpontjának megfigyelésével. A gyapottok-bagolylepke rajzása, megjelenése könnyen nyomon követhető a kukoricatábla szélén elhelyezett feromoncsapdával. A kukoricamoly rajzása viszont csak fénycsapdázással monitorozható, ezért ebben pl. az FMC Arc™ farm intelligence rovarmonitoring-rendszer országos fénycsapdaadatainak fogási eredményeire támaszkodhatunk.

 

Kukoricamoly nőstény imágó
(Tépe, 2022, Fotó: KITE Zrt. Innovációs Főigazgatósága)

 

A készítmény drónos kijuttatásakor figyelemmel kell lenni a készítmény engedélyokiratában előírt lémennyiség betartására, illetve az elsodródás mértékének csökkentésére. Az időjárási és környezeti tényezők nyomon követése a kezelés idején nem pusztán előírás, hanem a kezelés sikeréhez is nélkülözhetetlen.

 

Amennyiben a drónos kijuttatással vagy a kezelésre javasolt készítményekkel kapcsolatban kérdése merül fel, keresse bizalommal területi szaktanácsadóinkat!

Nagy László vezető fejlesztőmérnök, KITE Zrt. Innovációs Főigazgatóság

 

Az Inecor® rovarölő permetezőszer azonos a 02.5/1126/5/2008. MgSzHK számon engedélyezett Coragen® 20 SC rovarölő permetezőszerrel. A növényvédő szerek felhasználása kizárólag a hatályos jogszabályok, a termék engedélyokirata és a címke szerint történhet. A növényvédő szereket biztonságosan használja, ügyeljen a biztonságtechnikai adatlapon szereplő információk maradéktalan betartására! A Coragen® és az Inecor® az FMC Corporation bejegyzett márkaneve, a növényvédő szer gyártója és az engedélyokirat tulajdonosa az FMC.