Az elmúlt hét meteorológiai elemzése
Hétfőn este egy erős hidegfront érte el hazánkat, melynek a hatására több felé kialakultak zivatarok, záporok a Nyugat-Dunántúlon a lehullott csapadék mennyisége meghaladta a 10 mm-t, az Északi-középhegység térségében és a Székesfehérvár–Budapest vonal mentén 20-60 mm mennyiség hullott. Kedden még országszerte előfordultak záporok, de az Alföld déli, délkeleti tájain ezúttal sem esett jelentős mennyiség. A hét közepétől száraz, napos időjárás volt jellemző 25-27 °C-os napi maximum hőmérsékletekkel.

A csapadékmennyiség alakulása (2021.08.16-08.22.)
A PrecMet állomások adatai alapján

A középhőmérséklet alakulása (2021.08.16-08.22.)
A PrecMet állomások adatok alapján
Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
Hétfőn egy hidegfront változó vastagságú, szakadozott felhőzete vonulhat északnyugatról délkelet felé. Hosszabb-rövidebb napos periódusok előtte is, mögötte is lehetnek. Reggel, délelőtt főleg a Dunántúlon és az Északi-középhegység térségében valószínű záporeső, zivatar. Délután, este a szakadozott, változó intenzitású csapadéksáv kelet, délkelet felé húzódik. Sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik az északi, északnyugati szél. Zivatarok környezetében a szél viharossá is fokozódhat. A minimum-hőmérséklet 9 és 19, a maximum 22 és 34 °C között valószínű, napközben csapadékos részeken mérhetik az alacsonyabb, délkeleten a magasabb értékeket.
Kedden a fátyolfelhők mellett erőteljes gomolyfelhő-képződésre lehet számítani (hajnalban rétegfelhőzet is lehet). Szórványosan várható zápor, néhol zivatar. Megélénkül, helyenként megerősödik az északnyugati, északi szél. Zivatarok környezetében a szél viharossá is fokozódhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 8 és 17, a maximum általában 23 és 28 °C között valószínű.
Szerdán eleinte inkább erősen felhős idő lehet a jellemző, de egyre több helyen felszakadozhat, gomolyosodhat a felhőzet. Szórványosan a keleti országrészben többfelé kialakulhat záporeső, zivatar. Élénk, helyenként erős lökések kísérik az északnyugati, északi szelet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 7 és 16, a csúcsérték 19 és 26 °C között valószínű.
Csütörtökön még több helyen erőteljesebb lehet a gomolyfelhő-képződés, majd átmenetileg szárazabb levegő érkezhet. Helyenként előfordulhat záporeső, zivatar. Élénk, helyenként erős lökések kísérik az északnyugati, nyugati szelet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 15, a legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 °C között valószínű.
Pénteken a hosszabb-rövidebb napsütést követően erőteljes gomolyfelhő-képződés várható. Szórványosan előfordulhat zápor, zivatar. Élénk, helyenként erős lökések kísérik az északnyugati, északi szelet. A minimum-hőmérséklet 5 és 14, a maximum 21 és 26 °C között valószínű.
Szombaton erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk általában többórás napsütéssel, szórványosan záporral, zivatarral. A változó irányú szél megélénkülhet, zivatar környezetében viharossá fokozódhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 7 és 15, a legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 25 °C fok között valószínű.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, illetve szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/index.php?ful=2
A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A kukorica fejlettségi állapota az elmúlt héten: tejesérés-sárgaérés (BBCH 75-87).
Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) nőstények folyamatosan rakják a tojásokat, a szárazság miatt elsősorban az öntözött, illetve a még nedves talajú táblákat keresik fel.
A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének elkezdődött a tömeges peterakása, az a déli országrészben már az első lárvák is megjelentek.
A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) harmadik nemzedéke megjelent a csapdákban, miközben a második nemzedék hernyói még javában károsítanak.
A közönséges takácsatka (Tetranychus urticae) a szárazabb területeken már az egész növényen megtalálható és károsít, ezzel a súlyosbítva az aszályos idő által okozott terméskiesést.
Közönséges takácsatka a levélen
A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása
A kukoricabogár tojásrakása folytatódni fog, vélhetően a nedvesebb talajú, öntözött táblákon lesz erőteljesebb.
A kukoricamoly peterakása folytatódni fog, illetve az elhúzódó rajzás miatt már az ország középső területein is számolni kell az első lárvák megjelenésére. A védekezést haladéktalanul el kell végezni.
A gyapottok-bagolylepke lárvakártételére továbbra is számítani kell, ezért fenológiától függően a kései csemegekukoricában még indokolt a védekezés. A lárvakártétellel a takarmánykukoricában és napraforgó, szója kultúrában is számolni kell.
A vetőmag előállításban továbbra is fontos figyelemmel követni az atkakártételt, illetve annak a változását, amennyiben a kártételt az alsó leveleken észleljük haladéktalanul védekezni kell. Árukukoricában helyenként a kártétel mértéke igen erős lehet, ami az állomány kényszerérését okozza, jelenleg takarmány kukoricában nincs engedélyezett növényvédő szer a védekezéshez.
Védekezési javaslat
A kukoricamoly második nemzedékének a lárvái ellen a Coragen 20 SC 0,125 l/ha dózisát javasoljuk.
Az atkák ellen vetőmag-előállításban (Ikt. sz.: 6300/78-4/2021) szükséghelyzeti engedély alapján a Flumite 200 SC használatát javasoljuk.
A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A napraforgó fejlettségi állapota az elmúlt héten: magképződés-teljesérés (BBCH 70-89)
A reggeli harmat és a szórványosan előforduló zivatarok néhány órára kedvező feltételeket teremtettek a gombabetegségek számára.
A mélyfekvésű területeken a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii) szórványosan előfordul, de az alacsony, torz növények már elvesznek az állományban.
Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthiificiens) lassú terjedése volt megfigyelhető, viszont az erősen aszályos területeken nem, vagy csak alig terjedt.
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) okozta foltszerű növénypusztulásával egyre gyakrabban találkozunk, erősebb kártétel az Alföldön fordul elő az elmúlt hónapok magasabb középhőmérséklete miatt. A fertőzést a szártő kettévágásával (mostmár) a mikroszkleróciumok tömeges jelenléte miatt könnyen azonosíthatjuk.
Macrophomina mikroszkleróciumai a szárban
A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) a Dél-Alföldön közepes, az ország más területein lassú ütemben terjedt az elmúlt hét folyamán. A fertőzött foltok jól láthatóan már barnulnak, száradnak, a szártő kettévágásával jól láthatóak a fekete szkleróciumok.
A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) további terjedését tapasztaltuk az Alföldön, de az elmúlt héten már a Nyugat-Dunántúlon is lassú terjedése volt tapasztalható.
A szürkepenész (Botrytis cinerea) továbbra is szórványosan fordul elő, jelentősebb mértékű fertőzését a „jégverte”, rovarok által károsított állományokban tapasztaltuk.
A fómás szárfoltosság (Phoma macdonaldii) tünetei is megjelentek – csak lassú, szórványos terjedése volt érzékelhető.
A napraforgónövényeken, tányéron a Rhizopus spp. penészgomba is megjelent, melynek a terjedése a rovarkártételhez köthető.
A meleg időjárás továbbra is kedvez az atkák felszaporodásának, egyre több állományban megfigyelhető a kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) felszaporodása.
A Dél-Alföldön a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) hernyója a tányérokat károsította, helyenként ez jelentős mértékűvé vált.
A mezei poloskák (Lygus spp.) szórványosan jelen vannak az állományokban a fertőzés mértéke igen szélsőséges, de egyelőre jellemzően gyenge.
A kabócák is megjelentek az állományokban és a tojásrakásuk nyomán a tányéron és a száron több esetben buborékok láthatóak, mely gyakran a gombás fertőzéssel is társul.
Az aszályos időjárás és a gombás fertőzések miatt a növények érése felgyorsult, jellemzően a citromérés eleji fenológiai stádiumában vannak.
A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása
A napraforgó peronoszpórával (Plasmopara halstedii) primer fertőzött növények szórványosan továbbra is jelen lesznek az állományokban, de a terjedésével már biztosan nem kell számolnunk.
Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthiificiens) további lassú terjedésére kell számítanunk.
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) az Alföld „melegebb” területein egyre nagyobb területeken, foltokban fogja okozni a növények száradását.
Azokon a területeken, ahol a hét végén jelentősebb mennyiségű csapadék hullott, a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) gyorsuló terjedésével kell számolnunk.
A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) további dinamikus terjedésével kell számolunk az egész országban az északi területek kivételével.
A szürkepenész (Botrytis cinerea) korai levéltünetein kívül, a tányér fertőzéssel csak a „jégverte” és rovarkárosított állományokon kell számítanunk.
A fómás szárfoltosság (Phoma macdonaldii) lassú terjedésére kell számítanunk.
A Rhizopus spp. terjedése vélhetően a „jégverte” és gyapottok bagolylepke hernyó által károsított táblákon lesz erőteljesebb.
A meleg időjárás továbbra is kedvezni fog az atkák felszaporodásának, a fertőzöttség mértéke helyileg elérheti a védekezési küszöbértéket.
A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) hernyói által okozott rágások fertőzési kaput nyitnak a tányér fertőző gombák (szürke, fehér és egyéb penészgombák) számára.
A kaszatok telítődése alatt a mezei poloskák (Lygus spp.) kártétele is jelentősebb lesz, ezért a betelepedésükkel, kártételükkel számolnunk kell. A védekezést célzottan abban az estben kell elvégezni, amennyiben a poloskák száma növényenként eléri, illetve meghaladja a 4 db-ot.
A kabócák tojásrakásának az intenzitása fokozódik ezzel együtt a jellegzetes „kárkép” is egyre gyakoribb lesz.
Az állományok jelentős része jövő héten már a citromérés (végi) fenológiai stádiumában lesz, ekkor a kórokozó helyzet és a heterogén érés miatt az érésgyorsítást, illetve a deszikkálást el kell kezdeni.
Érő (kényszerérő) napraforgó állományok
Védekezési javaslat
A kaszatok 25-30%-os nedvességtartalmánál, a dikvát-dibromid hatóanyagú Reglone Air-t (1,5-2,0l/ha), Solaris-t (1,5-2,5l/ha) vagy a Dessicash 20 SL-t (1,5-2,0 l/ha) javasoljuk. A Relone Air a 6300/355-2/2021 ikt. számú a Solaris a 6300/681-3/2021 ikt. számú és a Dessicash 20 SL 6300/681-2/2021 ikt. számú szükséghelyzeti határozatban foglaltak szerint használható fel.
A citromérésben lévő évelő gyomokkal fertőzött napraforgó táblák állománykezelésre gyomirtás, és érésgyorsítás céljából a glifozát hatóanyagú Fozát 480 4-5l/ha dózisát javasoljuk.