Gépek, eszközök 2024. October 18.

A betakarítás automatizálása

A John Deere arató-cséplő gépek új modellsorai, a T5/T6, S7 és X9 kombájnok a teljes betakarítási folyamat automatizálását elvégzik, megfelelő előbeállítások alapján a gépek önállóan képesek az optimális gépüzemeltetésre.

A John Deere kombájnok honosították meg hazánkban a 2000-es években a GPS-alapú automata kormányzást (korábban AutoTrac), itt jelent meg és vált közkedvelté a terhelés alapú betakarításisebesség-szabályozás (korábban HarvestSmart), illetve a korábbi modellváltásnál (S700 széria) bevezetett és azóta a gyakorlatban is visszaigazolt szenzorok és belső kamerák segítségével működő optimalizált kombájnbeállítás (korábban ICA2 - Combine Advisor), valamint a hosszanti tisztítórendszer-lejtőkiegyenlítés (korábban ATA).

A 2025-ös évtől elérhető új kombájnokban megjelenő „Betakarítás automatizálási” rendszer a korábbi modulokat felhasználva, azok továbbfejlesztésével és összekapcsolásával, illetve új elemekkel kiegészülve egy egységes kezelői struktúrával biztosítja az önjáró arató-cséplő gép technológia új generációját.

A teljes betakarításautomatizálás az alábbi fő részekből áll:

- Ground Speed Automation – Haladási (betakarítási) sebesség automatizálása

- Predictive Ground Speed Automation – Prediktív haladásisebesség-automatizálás

- Harvest Setting Automation – Betakarítási beállítások (kombájn cséplőrendszer) automatizálása

- Terrain Setting AutomationTerepbeállítások (hosszanti lejtőkiegyenlítés)

A betakarításautomatizálás a gép érzékelőinek információit a kezelő beállításaival és az általa meghatározott bemenetekkel kombinálva használja a kombájn aratási sebességének, a cséplő- és tisztítórendszer beállításainak, a terepviszonyokhoz illeszkedő szelelőventilátor- és rostabeállítások optimalizálásra.

Mindhárom automatizálási funkció olyan algoritmust használ a rendszer működéséhez, ami az érzékelés–döntés–beavatkozás (cselekvés) folyamatos feldolgozását végzi az aratási folyamatban. A rendszer a felhasználó által meghatározott bemenetek és határértékek alapján dönt a kombájn üzemeltetéséről, alapvetően a különböző gépkezelőktől származó korábbi információkat veszi át, folyamatosan fejlesztve a végrehajtási algoritmusokat.

A „Haladási sebesség automatizálás” a szemveszteség- és anyagáram-érzékelők, illetve a motor, a sebességváltó és a cséplődobhajtás terhelési szintjét veszi figyelembe a gépkezelő által beállított határértékek alapján. Az új előrejelző haladásisebesség-modul segítségével a gép előre „látja” a gép előtti betakarítandó terményben lévő eltéréseket, a ledőlt vagy alacsonyabb terményt a fülketető mindkét oldalára szerelt sztereó kamerák érzékelik, míg a hozam várható eltérését, változását a gépre a betakarítás előtt letöltött, az adott táblára vonatkozó biomassza (becsült hozam eloszlás) térkép határozza meg. Ezek alapján a kombájn betakarítási sebessége már a dőlt rész vagy az eltérő hozamú zóna elérése előtt „prediktív” módon megváltozik, nem kell a rendszernek a kezelőre vagy a belső szenzorok későbbi érzékelésére várni az optimális betakarítási sebesség meghatározásához.

A „Betakarítási beállítások automatizálása” automatikusan beállítja a kombájn cséplő- és tisztítórendszerét úgy, hogy a gép elérje a kezelő által meghatározott betakarítási teljesítmény és minőség célokat. A szemveszteségszint, a magtartályba kerülő idegen anyag és a törtszem engedélyezett mértékének beállításával kiválaszthatók azok az elvárt határértékek, amelyek alapján a kombájn cséplő (fordulat és hézag) és rostaberendezése (törekrosta- és magrostahézag és szelelőventilátor fordulatszám) automatikusan beállításra kerül. A rendszer a cséplő- és tisztítórendszer veszteségérzékelői, a kalászvisszahordó lézeres telítettségérzékelője, a hozammérés anyagáram-érzékelő, illetve a kamerás tisztamag és kalászvisszahordó magminőség-elemző egység által érzékelt és értékelt paraméterek alapján dolgozik. A gépkezelő az integrált kartámla-monitoron vagy a kiegészítő felső sarokoszlop-kijelzőn követheti a „Betakarítási beállítások” rendszer által érzékelt aktuális jellemzőit (veszteség, tisztaság, törtszem arány), az automatika működését, állítási folyamatát, és szükség szerint megváltoztathatja annak beállításait.

A „Terepbeállítások automatizálás” a menetirányban lejtőn történő aratás során végzi el a rostaszerkezet beállítását a lejtő irányának és nagyságának függvényében, a rendszer beállítja a szelelőventilátort, a törekrostát és a magrostát a gép dőlése alapján, amikor a betakarítás hegymenetben felfele vagy lejtmenetben lefele történik. A kombájn dőlésének meghatározása az integrált műholdvevő antennába épített dőlésérzékelő rendszer segítségével történik.

A komplex „Betakarításautomatizálás” rendszer könnyen kezelhető, jól áttekinthető formában biztosítja az olyan optimális kombájnüzemeltetést, ami a felhasználó igényinek megfelelően dolgozik. Ehhez kapcsolódnak a kombájnon található további automatikák, mint az automata kormányzás és táblavégi forduló, a vágóasztal, illetve adapter talajfelszín- és sorkövetése, kasza- és motollavezérlés, a menet közbeni ürítéshez a kombájn és a szállító jármű összehangolása vagy az oldalirányú dőlést kiegyenlítő HillMaster hegyikombájn-opció. De az automatikus motorterhelés- és motorfordulat-szabályozás, hajtóművezérlés, a dokumentációs rendszer és vezeték nélküli kapcsolat rendszere együtt adják a John Deere kombájnok technológiai előnyét.

A bemutatott géptípusok, technológiák további részleteiért kérjük keresse a KITE Zrt. helyi gép- és after-sales értékesítő és szervizszakembereit!

Hajmásy Gyula, központi vevőszolgálati mérnök