A virágzást, tehát a pollenhullatást megelőző időszak a kukorica életében vízigény szempontjából kritikus, mivel az ekkor bekövetkező vízhiány jelentős termékenyülési problémákat, ezáltal terméskiesést okozhat. Az öntözés hatására a növényállományon belül több napon keresztül magasabb lesz a páratartalom, ami a bibe beszáradási idejét növelve szintén hozzájárul a jó termékenyüléshez. Ügyelni kell arra, hogy az öntözés megelőzze a pollenhullatást.
A címerhányás kezdetén rajzó kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) kelő lárvái ellen fontos védekeznünk. Kielégítő hatás a tömeges lárvakelés időpontjában való kijuttatástól várható. A kezelést alapozzuk tehát előrejelzésre!
A kukoricamoly első nemzedékének rajzáscsúcsa általában június 1-2. dekádjára tehető. Ha április 1.-től a napi maximum hőmérsékleteket összeadjuk, akkor az 1500 oC elérésekor rajzik az imágó. Augusztusban a második - csonka - nemzedék is problémát okozhat elsősorban a csemegekukorica termesztésében. A kifejlett lárva a szármaradványokban telel, ezért a védekezés szempontjából fontos ezek megsemmisítése. A tojásból kikelő lárvák 2-4 napon belül befúrnak a növénybe, így a védekezés rövid időszakra korlátozódik. A rajzás figyelemmel kisérése és a védekezés időpontjának meghatározása fény- és szexferomon csapdával történik. A fogásokat kétnaponta kell ellenőrizni. A rajzáscsúcsot a befogott legnagyobb egyedszám jelzi. A rajzáscsúcsot követő 1-2. napon a lepke, a 10-12. napon a lárva ellen kell védekezni.
A kukorica nitrogénfelvétele a virágzás időszakában a legintenzívebb. Az önjáró permetezőgépről belógatott eszközökkel közvetlenül a sorokra pozícionáltan juttathatjuk ki a folyékony nitrogén műtrágyát.