Mely esetekben indokolt posztemergens kezelést alkalmazni?
- Olyan területeken, ahol nem tudtunk tavaszra megfelelő minőségű, aprómorzsás, szármaradvány-mentes magágyat biztosítani.
- Abban az esetben, ha a terület olyan gyomokkal (évelő egyszikűek, mint a fenyércirok és a csillagpázsit, mélyről és folyamatosan csírázók –napraforgó, szerbtövis, szulák) fertőzött, amelyek preemergens vagy korai posztemergens technológiával nem, vagy csak kis hatékonysággal irthatók.
- Ahol a gépkapacitásunk nem elegendő arra, hogy az összes kukoricaterületünket alapkezelésben vagy korai posztemergens gyomirtásban részesítsük.
- Ha a területünkön a preemergens kezeléseknél a bemosó csapadék megléte bizonytalan, és öntözésre nincs lehetőség.
- Ha a területünk gyomflóráját nem ismerjük, és így a megjelenő gyomok alapján döntjük el, hogy milyen gyomirtó szert alkalmazunk.
A termés mennyiségi és minőségi értékeinek maximalizálása érdekében az intenzív levélfejlődés, vagyis a növény asszimilációs felületének növekedése idején javasolt a nitrogén, illetve mikroelem-tartalmú levéltrágya, vagy biostimulátor alkalmazása.
A kukorica intenzív nitrogénfelvétele 4-6 leveles állapotban indul meg. Kultivátor segítségével könnyen felvehető nitrogént, valamint mikroelemeket juttathatunk ki közvetlenül a gyökérzónába, egyúttal mechanikai gyomirtást végzünk, és javítjuk a talaj levegőzöttségét.
Az ebben az időszakban, a kultivátorral egy menetben kijuttatott nitrogénhatóanyag mennyisége a tervezett termésszint függvényében 50-80 kg/ha legyen. Amennyiben a teljes mennyiséget egy beavatkozással akarjuk kijuttatni, mindenképp indokolt inhibitor alkalmazása. A vegetációban történő folyamatos nitrogénellátás és a pontos, precíz kijuttatás érdekében használjunk folyékony nitrogénműtrágyákat.