A kalászolás bekövetkezésének idején a kalász már teljesen kifejlődött, a kalászképződés a levélhüvely védelmében már ezelőtt végbement. Kalászoláskor a fejlett kalász kitolódik a levélhüvelyből. Magyarországon általában május végén következik be, és rövid ideig tart, a vetésidőtől függően 4-9 napig.
A kalászosok élelmiszeriparilag legkomolyabb károkozója ellen ebben az időszakban kell védekezni. A fuzárium gomba megjelenésére elegendő, ha minimum 3 órás nedves felület alakul ki a kalászban. Ehhez általában elég a gomba számára egy párás hajnal. A kórokozó csírázása azonnal megindul és kezdetét veszi a fertőzési ciklus.
Tünetei: Vonalas szártő, szorult szemek, fehérkalászúság, rózsaszín penészgyep. Korai fertőzésnél mennyiségi, késeinél súlyos minőségi kár keletkezik. Hőstabil toxinokat termel, melyek hányást, hasmenést, gyomorgörcsöket, szaporodásbiológiai zavarokat és rákos daganatokat okozhatnak.
A prémium minőségű, de a malmi búzáknál is jelentősen tudja javítani a búza beltartalmi értékeit, különös tekintettel a szem fehérjetartalmára, a harmadik fejtrágya nitrogén (20-30 kg/ha hatóanyag).