Virtuális határszemle 4. – Home Office a szántóföldi növénytermesztésben
PrecMet agrometeorológiai hálózat – időjárásadatok egyenesen a szántóföldről
Sorozatunk negyedik részében a PrecMet alkalmazást szeretnénk bemutatni, mely a KITE Zrt. és az OVF meteorológiai állomásainak adatain alapszik. Az aktuális és múltbéli adatokat közli le térkép- és adatformában. Ezt a digitális modult, valamint a PrecSat alkalmazást nyilvánossá tettük mindenki számára, így megtekinthetők az országban elhelyezett meteorológiai állomások adatai, valamint figyelemmel kísérhetők egy adott tábla műhold által vizsgált jellemzői.
Az alkalmazás alapadatait a KITE - kimondottan a precíziós gazdálkodás igényeit kielégítő - saját fejlesztésű agrometeorológia állomásai, valamint egy stratégiai együttműködésnek köszönhetően az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) meteorológiai hálózata biztosítja. A precíziós gazdálkodáshoz elengedhetetlen, hogy a saját területére vonatkozó - helyspecifikus - adatokat használjon a termelő. Egyik ilyen, fontos információ a helyileg mért meteorológia adatsor, mely lényeges része a termőképesség meghatározásának, a precíziós öntözés megvalósításának vagy a különböző saját területre vonatkozó növényvédelmi előrejelzéseknek (kórokozók és kártevők).
A mért adatok alapesetben a következők:
- talajnedvesség (legalább 3 mélységben)
- talajhőmérséklet
- a levegő relatív páratartalma
- léghőmérséklet
- kozmikus besugárzás
- szélerősség és -irány
- csapadékmennyiség
- levélnedvesség
A méréseket percenként végzi a rendszer, melyből a feldolgozás során a gyakorlatban is jól használható 10 perces átlagokat képzünk. Az adatok térképes és adat formában is rendelkezésre állnak.
Az állomásokat az adott időpontban az adott helyszínen lévő aktuális időjárásnak megfelelő ikonok jelzik, illetve ott, ahol nincs meg az ehhez szükséges összes feltétel, például nincs sugárzás vagy csapadékmérés, ott egy általános ikon jelöli azokat. Ezt hívjuk térképes megjelenítésnek. Az „alaptérképek” ikonra kattintva pedig, tetszés szerint választhatunk különböző típusú alaptérképek közül.
Az állomások adatai
Egy adott állomás adatait több módon is megkereshetünk.
- A térképen kikeresve az állomás ikonjára kattintva jobboldalt megjelennek az állomás aktuális adatai.
- A térkép tetején lévő állomás-választóból keressük ki a megjeleníteni kívánt eszközt
- Egy adott táblához legközelebb eső állomás adataira vagyunk kíváncsiak akkor a keresőben kiválasztjuk adott cégcsoport/gazdaság/tábla hármast, így a térkép az adott táblára pozícionál és innen a térképen már kiválasztható a legközelebbi állomás.
Historikus adatok
A kiválasztott állomás historikus adatait vagy a térkép felső részén lévő „Historikus adatok” gombra kattintva, vagy a jobb oldalon az adott szenzor értéket mutató panel bal alsó sarkában található grafikon jelölésre kattintva érhetjük el. Alapként az utolsó 24 óra adata töltődik be.
Időintervallum-választó
A bal felső sarokban legördülő menüből választhatjuk ki az általunk megnézni kívánt időintervallumot, mely lehet előre definiált vagy egyéni adat választás esetén a dátum választóban tudjuk megadni a kezdő és végdátumot. Az adatsűrűség lehet 10 perces, órás, vagy napi. Az így leszűrt időintervallum adatain belül a grafikon alatt lévő csúszka segítségével szűrhetünk rövidebb időintervallumra is.
Nézet
A grafikont és a térképet a grafikon fel le mozgatásával lehet osztott, vagy teljes grafikon nézetben is megjeleníteni.
A grafikonon megjelenő adatok
A grafikon felett találhatóak az állomáson lévő szenzorok ikonjai, ezt legördítve jelölhető ki, hogy mely szenzor adatait akarjuk megjeleníteni. Ha egy állomáson több azonos szenzor is van (pl. több talajnedvesség-mérő) vagy több állomás adatait hasonlítjuk össze, akkor itt kijelölhetjük, hogy mely adatok jelenjenek meg.
A grafikon alatt található megjelenítendő értékek ki-be kapcsolhatók, ha rákattintunk az adott értékre.
A grafikonon egérrel mozogva, láthatjuk a grafikon adott pontjához tartozó értéket.
Összehasonlítás
Lehetőség van maximum 3 meteorológiai állomás adatainak összehasonlítására. Az alapként kiválasztott állomás adatai mellé az időválasztóval egy sorban a jobb oldalon található az „Összehasonlítás” ablak, ahol legördülő menüből (ha elkezdjük begépelni az állomás nevét akkor azt adj csak fel a választó) maximum két másik állomást választhatunk, melynek az adatait össze akarjuk hasonlítani. Ebben az esetben a kiválasztott állomások adatai a szenzor adatok között kijelölhetővé válnak.
Adatok letöltése
A leszűrt és megjelenített adatokat további feldolgozás céljából lehetőségünk van különböző – PNG, JPG, CSV, XLSX – file formátumban letölteni.
A pgr.hu-ra történő regisztráció nélkül a felhasználók a hálózat állomásainak adatait láthatják 1 hétre visszamenőleg, letöltési és feldolgozási lehetőség nélkül. A regisztrált partnerek az állomások adatait korlátlan időre visszamenőleg láthatják és dolgozhatják fel.
Bővebb információkért tekintse meg a videónkat, látogassa meg honlapunkat (pgr.hu), vagy keresse bizalommal a PGR szaktanácsadókat a következő elérhetőségeken pgr.hu/kontakt.