Virtuális határszemle 2. – Home Office a szántóföldi növénytermesztésben

MyJohnDeere – A gépüzemfenntartás kézbentartása az irodából

A mai mezőgazdasági gépek számtalan információt gyűjtenek és tárolnak a munkájuk során, legyen az szállítás vagy területen végzett munka. Ezen adatok segítségünkre lehetnek a napi döntéshozatalban, logisztikai feladatok szervezésében, sőt meghatározó információval szolgálhatnak a gépberuházások tervezésében.

Sorozatunk második részében azokat az alkalmazásokat ismerhetjük meg, amik segítenek kiigazodni a John Deere mezőgazdasági gépekből érkező számtalan adat és információ között.

A kiindulópont a MyJohnDeere weboldal, amit könnyen elérhetünk a pgr.hu oldalon a John Deere ikonra () kattintva. Innen érhető el az összes olyan John Deere alkalmazás, ami segít a gazdaság eszközeit a legnagyobb kihasználtsággal és költséghatékonyan üzemeltetni.

JDLink™ Dashboard: Adatok a gépüzemeltetéshez

A PGR rendszerben található szolgáltatásokat bemutató sorozat jelenlegi részében a rendszerhez kapcsolódó, a John Deere által biztosított JDLink™ rendszert és az adatainak megjelenítésére szolgáló JDLink™ Dashboard alkalmazást szeretnénk bemutatni.

A John Deere gépekben évek óta elérhető távfelügyeleti rendszer egyik alapvető szolgáltatása a gép üzemeltetéséhez kapcsolódó adatok rögzítése, valamint az elemzéshez ezen adatok megjelenítése. A gépekbe épített speciális számítógép közvetlenül a gép adathálózatához kapcsolódik, ahonnan az erőgépünk (kombájn, permetező, silózó, azaz önjáró gépek) működésére jellemző üzemeltetési és diagnosztikai adatokat közvetlenül kapja. Ezeket az adatokat egy központi tárolóba továbbítja, ahonnan a felhasználó elemzés céljából egy webböngészőn vagy mobil alkalmazáson (Android és iOS) keresztül bármikor és bárhonnan elérheti.

A MyJohnDeere oldalon a JDLink™ Dashboard alkalmazást () elindítva ki kell választanunk a gépflottából az elemezni kívánt gépet, majd az elemezni kívánt tetszőlegesen beállítható időszakot (egy nap, egy hét vagy akár a gép teljes élettartama).

A megjelenő műszerfal egy áttekintő képet ad a gép aktuális (utolsó ismert pozíció, utolsó ismert üzemóra, riasztások, üzemállapot), illetve a kiválasztott időszak adatairól.

A térképen a megjelölt pontok az egyes adatküldésekhez tartozó pozíciókat jelölik, azokra rákattintva megjelenik az adatfelvétel időpontja és az akkor rögzített adatok (pl.: üzemóra).

A Gépüzemóra panelen nyomon követhető, mikor járt a gép motorja és mikor volt kikapcsolva. Látható a mutatott időszakra vonatkozó összesített üzemóra, illetve a jobb oldalon az egyes napokon teljesített motorüzemóra is megjelenik. A panel jobb alsó sarkán lévő linkkel a korábban kiválasztott időszak teljes időtartamára megjeleníthető a motorüzemóra összesítő ábrája.

A Gépadatok panelen a kiválasztott időszak összesített adatai jelennek meg különböző kategóriákba rendezve. A kategóriák között a legördülő listával választhatunk. A megjelenítés formátuma automatikus, egyes adatsorok oszlopdiagramon jelennek meg (pl. üzemanyagtartály-szint, időszakos üzemanyag-fogyasztás), míg mások vonaldiagram formájában (pl. átlagos haladási sebesség), de minden esetben a diagramok felett megjelennek az adatsorok összesített értékei is.

A gép adatainak részletes elemzése a panel jobb alsó sarkában tatálható Összes adat megtekintése linken keresztül érhető el. Az Összes adat megtekintése oldalán szintén ki kell választanunk az elemezni kívánt időtartományt, de itt már akár napon belüli órákat is kiválaszthatunk. Az adatok összesítése a kiválasztott időtartomány hosszának függvényében változik (az 1 hetes tartományt kiválasztva az adatok napi összesítésben jelennek meg, míg, ha a kiválasztott időtartomány egy nap vagy annál rövidebb, az adatok óránkénti bontásban kerülnek megjelenítésre).

Az oldalon az adatok csoportosítva jelennek meg (pl. Üzemanyag-információk, Hőmérsékletek, Bekapcsolási idők, stb.), az egyes adatkártyákon belül bizonyos adatok elemzése tovább bővíthető. Az adatsor jellegétől függően különböző megjelenítési formák is választhatók (összesített adatok, részletes adatsorok, grafikonok). A rendelkezésre álló adatok a gép típusától és a gép felszereltségétől függően változnak (pl. betakarító gépeken más adatok jelennek meg, mint traktorokon, illetve a hajtómű vagy a motor típusától függően is változik a rendelkezésre álló adatok köre).

Természetesen további feldolgozás vagy elemzés céljából az adatok az Exportálás funkció segítségével menthetők.

A JDLink™ Dashboard belépési oldalán a főmenüből () kezdeményezhető a gép azonnali adatküldése vagy, ha megfelelő GreenStar kijelző van a géphez kapcsolva, indítható a távoli kijelzőhozzáférés kezdeményezése. Az Eszközök ikonra () kattintva pedig elérhető a MyJohnDeere platform többi alkalmazása is.

A mobil eszközökre telepíthető JDLink™ Mobile alkalmazás () segítségével a fent bemutatott webes felülettel teljesen megegyező módon érhetők el a gépek adatai.

Gépelemző és Gépjelentések alkalmazások – Az adatok összevetéséhez

Gépelemző

A gépelemző egy olyan alkalmazás, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy adatokat gyűjtsenek és elemzéseket készítsenek a gépeikről, illetve összehasonlíthatják az egyes gépeket a munkavégzés során. A felhasználó rendezheti és összehasonlíthatja a gépadatokat típus, hely, dátumtartomány és szervezet szerint. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy valós idejű jelentéseket készítsenek.

Az elérési út a következő: A MyJohnDeere , Operation Center , Eszközök ikonra, majd az elérhető alkalmazások között a Gépelemző ikonjára kattintva a következő oldal nyílik meg előttünk:

Kiválaszthatjuk, hogy milyen időszakban és milyen gépet vagy gépeket akarunk elemezni.

Lehetőség van a gépek részletes összehasonlítására. Nagyon jól használható, ha például ugyanolyan munkát végző traktorokat, permetezőket vagy betakarítógépeket akarunk vizsgálni.

A gépelemző egy alapbeállítású nézetet fog betölteni (gépi, motorüzemórák, általános hasznosítás), amikor először jelentkezünk be. A kezdeti bejelentkezés után a rendszer emlékszik az utolsó nézetre. Természetesen lehetőség van egyéni nézetek beállítására is, a Nézetek szerkesztése ikonra kattintva a következő menün jelenik meg:

Itt találhatjuk az előre elkészített elemzési listákat, de természetesen lehetőség van egyéni nézetek beállítására is.  Megjegyzés: Minden egyéni nézet felhasználó szerint történik, nem pedig szervezet szerint. Ha az 'A' felhasználó egyéni nézetet hoz létre, amikor a 'B' felhasználó belép, akkor nem látja az 'A' felhasználói nézet létrehozását. A menü jobb alsó sarkában, ha kiválasztjuk az 'Új nézet' ikont, megjelenik egy mező, amely lehetővé teszi az új egyedi nézet elnevezését, valamint a megtekinteni kívánt részletek kiválasztását. Traktorok esetében 103, kombájnok és önjáró szecskázók esetében 72 féle adat, információ közül választhatunk, amelyek segítségével vizsgálhatjuk a gépek üzemeltetési paramétereit, tulajdonságait. Ha kiválasztjuk a 'Tovább' ikont, az adatokat a megjelenítés sorrendjében tetszés szerint rendezhetjük. Kiválaszthatjuk, hogy a számmező mellett az oszlopdiagramon is lássuk-e az adatokat. A sávdiagram megjelenítéséhez válasszuk a ,,Megjelenítés” lehetőséget a megtekinteni kívánt adatok melletti mezőben. Ezután válasszuk a „Mentés” lehetőséget. Az újonnan létrehozott nézetet a ,,Nézet” legördülő mezőbe tölti be a rendszer.

Ha elkészítettük a saját igényeink szerint az elemzési listát, akkor pár perc alatt készíthetünk egy átfogó elemzést a gépek üzemeltetési adatairól.

Gépjelentések

A Gépjelentések alkalmazás lehetővé teszi, hogy egyszeri vagy folyamatos jelentéseket készíthessünk a gépekről.

Három jelentést lehet ütemezetten rendszeresen generáltatni a rendszerrel: hasznosítási jelentés, motorüzemóra-jelentés és karbantartásiterv-jelentés. Az üzemanyag-garancia jelentést csak egyedi jelentés formájában lehet készíteni.

Nagyon fontos, hogy a jelentések csak 90 napig tárolódnak. Ha hosszabb tárolási időre van szükség, akkor azt az Új egyedi jelentés létrehozásával tudjuk megoldani, mert az egyedi jelentések korlátlan ideig tárolódnak.

A jelentések típusai:

  • Hasznosítási jelentés: megmutatja, hogy a gép hány órát töltött munkavégzéssel alapjáraton, illetve szállítással, és ezekben a tevékenységekben mennyit fogyasztott.
  • Motorüzemóra-jelentés: Adott időintervallumban mennyi üzemórát dolgozott a gép és mi az aktuális motorüzemóra.
  • Karbantartásiterv-jelentés: Információt kapunk, hogy milyen karbantartás következik.
  • Üzemanyaggarancia-jelentés: Adott időszakban mennyit fogyasztott a gép szállításban, alapjáraton és talajmunkában. Mekkora volt a motorterhelés az adott folyamatban, mennyi üzemanyagot fogyasztott összesen, és hány üzemóráig tartott az adott folyamat.

Ha elindítjuk a gépjelentési alkalmazást a következő menü jelenik meg előttünk:

A baloldali menüben kiválaszthatjuk, hogy milyen jelentést szeretnénk beállítani. Megadhatjuk még a jelentések gyakoriságát is: napi, heti, havi és egyszeri ütemezésre is lehetőség van.

Ha új ütemezett jelentést állítunk be, akkor lehetőség van arra, hogy a jelentés elkészülésekor egy értesítő e-mailt kapjunk.

Ha már nincs szükségünk egy jelentésre, egyszerűen kitörölhetjük.

Karbantartáskezelő – a megelőző szervizszemlélet megalapozásához

Sokan azt gondolhatják, a gyári időszakos karbantartás nem több mint egy egyszerű olajcsere. Pedig ez egy kiváló lehetőség a nem kívánatos meghibásodások megelőzésére. Ezt a szemléletet követve a John Deere Karbantartáskezelő alkalmazása új szintre emeli az eszközök karbantartásának és javításának kezelését és összehangolását.

A karbantartáskezelőt a MyJohnDeere alkalmazáson keresztül érhetjük el.

Az alkalmazás főoldalán információt kapunk a hamarosan esedékes, illetve a lejárt határidejű karbantartásokról, listában és grafikus formában egyaránt. A felhasználó itt tekintheti meg, alvázszámra lebontva, a szervizelőzményeket, a karbantartási és javítási bejegyzéseket. A főoldalon lehetőségünk van a még be nem állított karbantartási tervek létrehozására, kezelésére. Egy gépet kiválasztva létre tudunk hozni gyári karbantartási tervet és egyéni tervet egyaránt, illetve előre nem tervezett karbantartási, javítási bejegyzést is hozzá tudunk adni az adott gép szerviztörténetéhez.

Amennyiben sikerült a kívánt terveket beállítani, amellett, hogy folyamatosan nyomon tudjuk követni a karbantartási időközöket naptári napok vagy motorüzemóra alapján, a karbantartáskezelő, mint egy elektronikus szervizkönyv is funkcionál. Egy gombnyomással hozzá tudunk férni a szervizelőzményekhez, ami a gép eladása esetén értéknövelő tényezőként jelentkezhet.

Lehetőség van a karbantartási terveket a John Deere MyMaintenance mobilapplikáció keresztül is elérni, ami ingyenesen letölthető az iOS App Store és a Google Play Áruházban.

A mobil applikáció használatával további hasznos funkciókat érhetünk el:

  • karbantartás költségeinek követése munkaórára és alkatrészre lebontva,
  • térképes nézet a gazdaság eszközeiről,
  • a gépek vonalkódjának leolvasásával az adott eszközre vonatkozó szerviztörténet elérése,
  • a szervizintervallummal kapcsolatos feladatok listázása,
  • a felhasználó által elvégzett karbantartás és annak időpontjának rögzítése, amely a karbantartási kezelő alkalmazásban is látható.

Bővebb információkért tekintse meg a videónkat, látogassa meg honlapunkat (www.pgr.hu), vagy keresse bizalommal a gépüzemeltetést támogató technikusainkat, illetve a PGR szaktanácsadókat a következő elérhetőségeken https://pgr.hu/kontakt.