A készítmény hatóanyaga, a deltametrin, egy erőteljes kontakt hatású piretroid, amely a rovarok idegrendszerét célozza meg. A nátriumion-csatornák módosításával gyorsan leállítja a kártevők idegrendszeri működését, így azok hiperaktivitás, idegrángás, majd elpusztulásuk következtében nem képesek további kárt okozni. Bár a készítmény hatástartama nem hosszú, hatékonysága az imágók rajzáserősségétől függően ismételt kezelésekkel biztosítható, így folyamatos védelmet nyújt a növények számára. A levéltetvek ellen előrejelzésre alapozva, az első telepek megjelenésekor érdemes alkalmazni, hogy a legjobb eredményt érjük el. A deltametrin alapú, emulzióképző koncentrátum gyors és tartós hatást biztosít, miközben kiemelkedő hatékonysággal védi a kultúrákat a káros rovarokkal szemben.
Általános jellemzők:
· Hatóanyag: 100 g/l deltametrin
· Formuláció: emulzióképző koncentrátum (EC)
· Forgalmazási kategória: I.
· Kiszerelés: 1 l
· M.V.I.: 0 nap
· Méhveszélyesség: mérsékelten kockázatos
· Veszélyesség vízi szervezetekre: kifejezetten veszélyes
· Tűzveszélyesség: tűzveszélyes folyadék (3. kategória)
Őszi káposztarepcében, mustárban és olajretekben repcedarázs esetében a fiatal lárvák ellen kell időzíteni a védekezést (szikleveles – néhány lombleveles állapot). A repcefénybogarak elleni védekezés szükségességéről egyedszámának felmérése alapján lehet dönteni. Növényenként 5 repce-fénybogár előfordulása esetén javasolt a védekezést elvégezni. Ismétlődő betelepedés esetén 14 nap múlva a permetezés megismételhető. A repcefénybogár elleni kezelések a területen előforduló egyéb károsítók (repceszár-ormányos, repcebecő-ormányos) ellen is hatékonyak.
Kalászosokban a vetésfehérítő bogarak, a levéltetvek és a gabonapoloskák elleni permetezést az imágók táblára történő betelepedése, ill. a lárvák tömeges kelése idején kell elvégezni. A védekezés szükségességéről az egyedszámok felmérése alapján lehet dönteni.
Cukorrépában, karórépában és takarmányrépában a permetezést a levéltetvek ellen a kártevők tömeges megjelenésekor, a bagolylepkék lárvái ellen a lárvakelés időszakában javasolt elvégezni. A bagolylepkéknél nemzedékenként általában egy védekezés indokolt, azonban elhúzódó lárvakelés, vagy erős fertőzés esetén - más készítménnyel történő - ismételt védekezés lehet szükséges. Cukorrépában, karórépában és takarmányrépában a cukorrépalégy ellen kettő-négy leveles állapottól szükséges védekezni.
Fejes káposzta, kelbimbó, karfiol, brokkoli kultúrákban a magról vetett vagy kiültetett állomány káposztalégy elleni védelmét 3-4 leveles állapotban, illetve palántaneveléskor szükséges megkezdeni. Bagolylepkék hernyói ellen a lárvák korai (L1-L2-es) fejlődési állapotában javasolt védekezni.
Burgonyában burgonyabogár ellen a permetezést rendszeresen végzett növényvizsgálatra alapozva, a fiatal (L1-L2 fejlődési állapotú) lárvák ellen kell időzíteni.
Paradicsomban, tojásgyümölcsben, napraforgóban, burgonyában, takarmányrépában, sárgarépában, pasztinákban, gyökérzellerben, fekete retekben, tormában és szamócában a levéltetvek elleni védekezéseket előrejelzésre alapozva, az első levéltetű telepek megjelenésekor ajánlott megkezdeni. Ennek időpontja a lombozat rendszeres vizuális megfigyelésével állapítható meg.
Paradicsomban és tojásgyümölcsben üvegházi liszteske ellen a kezelést a kártevő megfigyelésére alapozottan, az első kis kolóniák kialakulása előtt célszerű elkezdeni. A készítmény a fiatal, L1 és L2 fokozatú lárvák ellen hatásos. A védekezést az imágókra és a fiatal lárvákra irányozva célszerű elvégezni.
Retekben, fekete retekben, paradicsomban, tojásgyümölcsben, sárgarépában, pasztinákban, gyökérzellerben, tormában, karalábéban, kínai kelben és takarmányrépában a bagolylepkék elleni védekezést előrejelzésre (szexferomon csapdás megfigyelés, valamint tojáscsomó vizsgálat) alapozva, a lepkék tojásrakását követően, a tömeges lárvakelés kezdetén célszerű elvégezni.
Paradicsomban, tojásgyümölcsben, retekben, fekete retekben, sárgarépában, pasztinákban, gyökér zellerben, cukorrépában, karórépában, takarmányrépában és lenben károsító tripszfajok ellen az állományba betelepedő egyedek megjelenésekor szükséges a védekezést elkezdeni.
Szamócában a szamóca-bimbólikasztó elleni védekezést az első virágzatok megjelenésekor javasolt elkezdeni.
Bor- és csemegeszőlőben a szőlőmolyok elleni védekezést előrejelzésre (szexferomon csapdás megfigyelés, valamint tojáscsomó vizsgálat) alapozva, a lepkék tojásrakását követően, a tömeges lárvakelés kezdetén célszerű elvégezni. Az amerikai szőlőkabóca ellen az L3-L4 fokozatú lárvák, valamint a később megjelenő imágók rajzása idején javasolt a védekezést végre hajtani.
Szemes kukoricában és csemegekukoricában a kukoricamoly és a bagolylepkék rajzását alapul véve a fiatal lárvák megjelenésekor célszerű kijuttatni a készítményt. A kukoricamoly rajzását fénycsapda segítségével lehet nyomon követni. A kukoricabogár imágói elleni védekezés célja a bogarak tojásrakás előtti gyérítése, a jövő évi lárvakártétel mérséklése, valamint a bibeszálak lerágásának, ezáltal a hiányos termékenyülésnek az elkerülése. A védekezést a tömeges rajzás idejére, a bogarak tojásrakása előtti időre kell időzíteni. A bogarak rajzásdinamikájáról sárga ragadós csapdák segítségével, a tojásrakásról az imágók tojástartalmának egyedi vizsgálatával (a bogarak potrohának enyhe megnyomásával és kézi nagyító segítségével) lehet tájékozódni. Ha a nővirágzás még nem haladta meg az 50 %-ot és egyidejűleg a zöld bibeszálak 1,5 cm-re történt visszarágása már észlelhető a táblában, célszerű haladéktalanul megkezdeni a védekezést. A kukorica pollenszóródása (hímvirágzása) idején, illetve, ha a védendő táblán virágzó gyomok, vagy a környezetében egyéb virágzó kultúra található, a szer csak méhkímélő technológiával juttatható ki. Ilyenkor a védekezés csak a méhek repülési időszakának befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg. A kezelést éjfélig be kell fejezni, illetve éjféltől a következő nap alkonyatáig szüneteltetni kell.
A weboldal Termékjellemzők részében megjelenő kultúrákon és károsítókon kívül a készítmény több más kultúrnövényben és károsító ellen is engedélyezett.
A Detector rovarölő permetezőszer azonos a 04.2/8155-1/2015. NÉBIH számon engedélyezett Decis Forte rovarölő permetezőszerrel.
A növényvédő szerek felhasználása kizárólag a hatályos jogszabályok, a termék engedélyokirata és a címke szerint történhet. A növényvédő szereket biztonságosan használja, ügyeljen a biztonságtechnikai adatlapon szereplő információk maradéktalan betartására. A Detector és a Decis Forte a Bayer bejegyzett márkaneve, a növényvédőszer gyártója és az engedélyokirat tulajdonosa a Bayer.