2024. 07. 26.

Versenyképes burgonyafajták a rentábilis burgonyafejlesztés kulcsai hazánkban

A tavalyi év sikeres burgonyatermesztés-technológiai bemutatója nyomán, idén ismét karöltve rendezte meg a KITE Zrt., az Isterra Közép-Európa Kft. és Csupor Tamás gazdálkodó közös rendezvényét, melynek ezúttal is a Forster Vadászcsárda biztosította a helyszínt július 18-án.

A rentábilis burgonyatermesztés elérése Magyarországon nem kis kihívást jelent a termelők számára. E területet átszövik többek között azok a kérdések, miszerint milyen új genetikájú burgonya fajtákat érdemes integrálni a gazdaságba, milyen lehetőségek vannak biostimulátorok, innovatív termésnövelő anyagok, tápanyag-utánpótlási termékek alkalmazására vagy épp mely öntözési megoldás a legideálisabb a burgonya számára. A rendezvény nem titkolt célja volt ezekre is választ adni, miközben a gyakorlati szántóföldi bemutató magáért beszélt.

Rácz Gábor az ICL Specialty Fertilizers vállalatcsoport képviseletében a Polysulphate és Agromaster szabályozott alaptápanyagokról tartotta meg előadását, majd Csilek Attila a KITE Zrt. termékmenedzsere vette át a szót és ismertette a Batallon és az Ultrasol®ine K Plus termékek előnyeit. A Batallon egy talajon keresztül ható biostimuláns, amely növeli a termés mennyiségét és méretét, felgyorsítja a termésérést, emeli a profitot, akár kedvezőtlen talajkémiai tulajdonságok esetén is. Fulvosavai aktiválják a fitohormon válaszokat, segíti az intenzív gyökérfejlesztést és a másodlagos gyökerek növekedését, továbbá támogatja a talajszemcsékhez lekötődött tápelemek felvételét és javítja a talaj kondícióját. Az Ultrasol®ine K Plus kálium-nitrát tartalma mellett jódot biztosít a növények számára, ami növeli a terméshozamot, emeli a termés minőségét és a környezeti ellenálló képességét. Ez annak köszönhető, hogy a jód, mint növényi tápelem fokozza a gyökérnövekedést, a nitrogén-anyagcserét, az antioxidánsok előállítását, valamint javítja a szárazságtűrést, a virágzást és a termés eltarthatóságát.

A burgonya öntözése kritikus a növény fejlődése szempontjából, mivel viszonylag fejletlen gyökérzete miatt a vízhiány könnyen korlátozó tényezővé válhat, ugyanakkor a túlöntözés okozta nedves talajállapot kedvez a kórokozók fertőzésének. A megfelelő öntözés nagyban javíthatja a terméshozamot és a termésbiztonságot. A mikroöntözésre több lehetőség nyílik, a csepegtető szalag előnyei közé tartozik a víz- és energiatakarékosság, valamint az egyenletes vízelosztás. Az esőztető szórófejek biztosítják a terület teljes lefedését és a mikroklíma szabályozását, gazdaságosan működnek és csökkentik a munkaerőigényt. Erről már Kollos Miklós a KITE Zrt. termékmenedzsere osztotta meg tudását a jelenlevőkkel.

Mindezek mellett Tóth Sándor a Kertészeti Üzletág zöldség ágazati vezetője bemutatásában a sokakat érdeklő és érintő pályázati lehetőség kapott rivaldafényt, hiszen az idei év nyarán kiírásra került a Kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó, és post-harvest fejlesztések támogatása, melyben a KITE Zrt. 100%-os projektmenedzsmenttel áll partnerei rendelkezésére. 

A pályázati támogatás vonatkozik fóliasátrak beruházására, mely új kapukat nyithat a sikeres burgonyatermesztés felé. Mi sem támasztja ezt alá jobban, mint az a 2022-ben megkezdett kísérlet a KITE Zrt. Derecskei Kertészeti Telephelyén, melyben a KITE szakemberei az Isterra Kft.-vel együttműködve a Danespo és a Germicopa fajtákat vizsgálták fűtetlen blokkrendszerű fóliás termesztés-technológiában. A terméseredményekből kitűnik, hogy az átlagnál sokkal magasabb termést (pl. Mikado 24,8 t/ha, Elinor 33,6 t/ha Romantica 43,4 t/ha, Red bullet 39,9 t/ha, Cherie 39 t/ha) sikerült betakarítani mint új burgonya a tenyészidőszak felénél zöldlombos állapotban.  Az Argana 22,6 t/hektárral szintén szép eredményt hozott, tekintve, hogy a növényvédelem csak a biotermesztésben engedélyezett peszticidekkel történt.

A szabadföldi termesztés eredményeit már nemcsak az előadásokon keresztül, hanem a település határában Csupor Tamás gazdálkodásában is szemrevételezhették az érdeklődők, melyre az előadások után került sor. Az itt bemutatott Danespo és Germicopa burgonya fajtákról dr. Vadvári László az Isterra Közép-Európa Kft. területi képviselője mondta el a legfontosabb tudnivalókat.

Ezt követően jött a puding, vagy inkább a burgonya próbája, hiszen a burgonyákból különböző ételekként elkészítve az asztalra is bőven került az ebédhez.