A KITE Zrt. felhozatalában két gépkapcsolat, a John Deere 6R 215 traktor és a John Deere 750A vetőgép, valamint a John Deere 7R 290 traktor és a Köckerling Ultima 600 CS vetőgép került bemutatásra.
Talajaink eltérő adottságokkal rendelkeznek, míg valahol optimális a tápanyagellátottság és az időjárási viszonyok is kedvezőbbek, addig máshol magas kötöttségű vagy éppen szikes talajjal kell szembenézniük a gazdálkodóknak az extrém szárazság mellett. Utóbbiak közé tartozik Kézér Csaba is, a Kézér Farm tulajdonosa, aki a rendezvény kezdetén bemutatta gazdaságát. Mintegy 1500 ha-on, 60-70-es kötöttségű talajokon gazdálkodik, melyet az utóbbi 3 évben jelentősen befolyásoltak a szélsőséges időjárási viszonyok, ezzel megnehezítve a növénytermesztés sikerességét. Felismerve a vízmegőrzés fontosságát, a tavalyi évben mozdult el a sekély művelés, a direkt vetés és a takarónövények irányába, melyektől javuló talajszerkezetet, jobb vízháztartást és tápanyag-feltáródást remél.
Molnár Tamás, a Talajreform vezető szaktanácsadója folytatta a programot előadásával, melyben hangsúlyozta a talajtakaró növények szerepét a talaj egészségének javításában, megőrzésében. Továbbá elmondta, hogy a vetés során egy 8 komponensű magkeveréket fognak kijuttatni a vetőgépek, hiszen minél több komponensű egy takarónövény, annál jobb eredményekre lehet számítani. Egy jó keverék feladata a talajszerkezet javítása, a tápanyagok feltárása, megkötése, illetve a biomassza termelése, mely véd az eróziótól, ugyanakkor segít a talaj nedvességének megőrzésében.
A KITE Zrt. nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra, valamint kiemelten foglalkozik a vízmegőrzéssel és az energiatakarékossággal, mindezt a precíziós gazdálkodás elemeivel összehangolva, ezért is tartotta fontosnak a vállalat, hogy részt vegyen a rendezvényen a John Deere 750A és a Köckerling Ultima 600 CS vetőgépekkel. A John Deere 750A vetőgépet Bellai Tamás kereskedelmet támogató mérnök mutatta be. Elmondta, hogy ez a vetőgép kiválóan alkalmas direkt vetésre, hiszen egytárcsás nyitócsoroszlyával rendelkezik, amely hatékonyan, minimális talajbolygatással és kiváló mélységtartással végzi a vetőmagok kijuttatását. A John Deere 750A sűrű soros vetőgép 3, 4 és 6 méteres kivitelben érhető el, 16,6 centiméteres sortávolsággal és 2-8 centiméteres vetési mélységgel. A gép különlegessége, hogy akár műveletlen, nagy szármaradvány-borítottságú, száraz talajon is képes vetni, köszönhetően a nagy csoroszlyanyomásnak, amely elérheti a 180-200 kg-ot.
A bemutató másik kiemelt szereplőjét, a Köckerling Ultima 600 CS késes csoroszlyás vetőgépet Pataki Sándor kereskedelmet támogató mérnök által ismerhettük meg. Az Ultima a német Köckerling cég terméke, amely a redukált művelési rendszerekre specializálódott. A vetőgép különlegessége a késes csoroszlyás megoldás, amely kiválóan alkalmas kötött talajok vetésére is. Egyedi kialakítása révén minimalizálja a talajbolygatást, és szélsőséges viszonyok közt is garantálja a precíz mélységtartást akár nagy mennyiségű szármaradvány-borítottság mellett is. Az Ultima vetőgépek 3, 4 és 6 méteres kivitelben érhetők el, a bemutatott modell 6 méteres munkaszélességgel, 3300 literes magtartállyal és 18,75 centiméteres sortávolsággal rendelkezik. Az üzemeltetéséhez minimum 220 LE-s erőgép szükséges. Az Ultima elérheti a 200-230 kg-os csoroszlyanyomást is, amely biztosítja, hogy kötött, száraz talajban is képes legyen vetni. Mindemellett nedvesebb talajviszonyok között is kiválóan alkalmazható.
A délelőtti programot követően a résztvevők közös ebéd keretében folytatták a szakmai eszmecserét, ahol a nap során szerzett tapasztalatokat és ismereteket vitatták meg.
Mindkét bemutató kiváló lehetőséget biztosított a gazdálkodóknak, hogy első kézből tapasztalják meg a különböző vetőgépek előnyeit és hatékonyságát, valamint hasznos szakmai ismereteket szerezzenek a minimális talajművelés és takarónövények témakörében. A rendezvény sikeresen zárult, és remélhetőleg hozzájárul a fenntartható és hatékony mezőgazdasági gyakorlatok elterjedéséhez.